8 cest k dokonalému článku

Najít cestu k ideálnímu článku nemusí být tajemstvím kuchařů, kteří tyto články vaří, ale tu správnou cestu může najít každý a ingredience pro zajímavý obsah přidat podle svého nejlepšího mínění. Není žádným tajemstvím, že většina mediálních čtenářů touží po kratších článcích, které jsou čtivé a bohaté na důležité informace.

Pro autory to znamená vyvinout větší úsilí a sebrat více času pro svojí tvorbu. Často je oblíbeným způsobem hledání kreativních myšlenek pro vytvoření příběhu, jaký ostatní nepoužívají a přinést tak čtenáři příjemný zážitek.

 

2321115942_3d64d04160_oTento proces však může být více než vyčerpávající. Pokud věříte, že návod na perfektní článek existuje, tak se opírá o aspekty, které jsou jeho základními kameny. Správný postup skutečně existuje, není to všeobecným pravidlem, ale především nejlepší inspirací pro autory, kteří vytvářejí mediální obsah, který musí skutečně zaujmout. Zapomeňte na souvislý text, vítěznou cestou je zvolit prvky, které článek zpřehlední, zestruční a uživatel v nich získá rychlou orientaci.

 

Jak říkají designéři: „Dokonalost se skrývá v jednoduchosti“. Stejné pravidlo platí i pro mediální obsah, komplikovaný a dlouhý text je již pasé, virtualizace je doménou pro čtenáře vyžadující rychlost a přesnost. Pojďme se podívat na 8 cest, které vás k dokonalému článku dovedou:

 

1. Seznamy

Seznamy, uživatelé je milují. Jsou přehledné, užitečné a lze je použít naprosto kdekoliv. Ideálním místem je umístění v té části textu, kde hrozí, že by čtenář začínal umírat nudou, tedy nejlépe hned za perex, kvalitnější autoři si mohu dovolit je posunout hlouběji.

 

2. Rozdělení

Text vždy rozdělte do bloků takovým způsobem, aby bylo patrné, že se každý odstavec týká určité myšlenky. V případě, že nepoužíváte podnadpisy, tak se nebojte plýtvat odstavci a rozdělte text tak, aby se snadno opticky přecházelo z jednotlivých řádků na druhé.

 

3. Podadpisy

H1, H2, H3, pokud neznáte základní dělení podnadpisů, pravděpodobně máte problém. Dokonce i krátké články dělte podnadpisy, uživatel se v nich rychle zorientuje a obsah pro něj bude snadno stravitelný i v případě nezáživného tématu.

 

4. Infografika

Nikdy nepište, o kolik procent jste byli úspěšnější, jaký je poměr hodnot a pokud máte možnost vyhněte se jakémukoliv zdlouhavému vysvětlování. Vytvořte si infografiku, používejte obrázky k rychlejšímu vysvětlení, to samé platí u grafů, ty vytvářejte v několika podobách. Číselné hodnoty se snáze dávají do souvislostí, když jsou zobrazovány v grafické podobě.

 

5. Videa

Dnes už jsou videa virální zbraní, která dokáže upoutat unavený zrak uživatele mnohem více, než dlouhý text. Text raději rozepište bodově a hlavní informace zmiňte ve videu. Samotné vytvoření videa je často rychlejší cestou, jak vysvětlit souvislosti čtenářům, než je rozepisovat písemně. Šetříte tedy čas návštěvníkům i sobě.

 

6. Screenshot

Zdlouhavé vysvětlování rovněž nahraďte screenshoty s krátkým popisem. Opět se jedná o zestručnění a zpřehlednění obsahu, který ušetří čas oběma stranám.

 

7. Vlastní názor

Obecné informace jsou fajn, ale uživatele nejvíce zajímá názor člověka, který článek zpracovával. Dokážete tak znalost boru, o kterém píšete a zároveň se jedná o nejlepší zakončení každého článku. Vlastní názor je i podnětem, na který mohou následně čtenáři reagovat.

 

8. Citování

Citování prostřednictvím uvozovek ve smyslu přímé řeči („“), a uvozovek pro zdůraznění (““), zcela mění podobu textu. Nejde ovšem jen o citace. Použití emotikonu, pokud se hodí, závorek a jakýchkoliv dalších prvků, to jsou ideální cesty pro zpestření, které je pro čtivý článek důležité.