8 tipů, jak si udržet zdravý rodinný rozpočet

Rady typu: když na to nemám, tak si to nekupuju, jsou sice rozumné, ale dlouhodobě nám nepomůžou. Zdravý rozpočet totiž není jen o škudlení a nezadlužování se, ale i o hledání nových zdrojů či tvoření rezerv.

Rodinný rozpočet, stejně jako například firemní, by měl být vyvážený, investice plánované a v případě krizové situace je třeba vědět, kam sáhnout. Někdy jsou rezervy, jindy zachrání rychlá půjčka. Rady našich rodičů jsou sice dobře míněné, hodily se ale do jejich světa. V naší době je to s penězi trochu jinak.

Jak se tedy vyrovnat s rozpočtem?

1. Snižte náklady

I když si to nemyslíte, vždycky se dá na něčem ušetřit. Nejde o to, nakupovat jen to nejnutnější a nejlevnější, ale kontrolovat si poměr cena/hodnota. Přesvědčte se, že máte nastavený nejekonomičtější tarif u mobilního operátora, platíte nejlevnější energie, neutrácíte zbytečně vysoké částky za spotřební zboží, či že kupujete jen tolik jídla, kolik opravdu sníte.

2. Zvyšte příjmy

Jestliže máte stálý nedostatek peněz a náklady už snížit nelze, nezbývá, než zvýšit příjmy. Docílit vyšší mzdy nebo získat více zakázek můžete, i když nemáte finanční krizi. Vždy je lepší mít peněz víc, než jich mít málo. Jestli se ale na konci měsíce potýkáte s opravdovým nedostatkem, případně jste úplně v mínusu,je nejvyšší čas poohlédnout se po brigádě.

3. Plánování výdajů

Je dobré psát si nákupní seznam, když jdete pro potraviny a je dobré si plánovat každý větší výdaj, od nového oblečení, přes dovolenou až ke koupi nového auta. Jestliže budete mít jasný přehled toho, co potřebujete koupit i časový rozvrh, snáz si spoření rozložíte a požadovanou částku naspoříte. Pokud nastane situace, že se vám něco doma porouchá a vy máte nečekaný výdaj, třeba za novou pračku, dá se to vyřešit půjčkou.V tom případě je nutné propočítat, kolik jste schopní splácet a hledat co nejvýhodnější úvěry. K tomu si na internetu najděte srovnávač půjček.

4. Neutrácejte zbytečně

Dostali jste někdy v práci prémii a přepadla vás chuť jít a utratit ji za něco, co nezbytně nepotřebujete? Jestli máte díry v rodinném rozpočtu,raději tuto touhu potlačte a vyrovnejte některý z tíživých závazků. Nebo si začněte tvořit rezervu.

5. Odložte si desátek

Je dokázané,že pokud by se vám nečekaně snížil rozpočet o deset procent, úplně v pohodě se s tím vyrovnáte a dokážete s tím vyžít. Využijte tohoto zjištění a začněte si každý měsíc pravidelně 10 % z příjmů ukládat. Tím si vytvoříte finanční polštář, který vás podrží při nečekaných událostech. Ať už se rozhodnete spořit na kratší nebo delší dobu, snažte se najít takový způsob, který vám bude peníze zhodnocovat. O investicích a spoření se poraďte s profesionálem. Jeho kvalitu zjistíte snadno – vydělává.

6. Nezadlužujte se zbytečně

Existují situace, kdy je rychlost důležitá a je lepší si peníze půjčit, než například riskovat penále. Jsou ale případy, kdy byste si půjčovat rozhodně neměli. Je to nákup vánočních dárků, oblečení či obuvi, a také pořízení dovolené. Tam byste měli utrácet jen ty peníze, které reálně máte, právě tyto úvěry se totiž nejhůř splácejí. Navíc není nutné pořizovat drahé dárky nebo značkové oblečení, jestliže nám to aktuální rozpočet nedovoluje.

7. Když je to nutné, hledejte nejlevnější půjčky

Když dva dělají totéž, není výsledek vždy stejný.To samé můžete očekávat i v případě půjček. Jestli se dostanete do situace, že potřebujete finanční výpomoc, použijte srovnávač půjček, zadejte vaše parametry a porovnejte si možnosti. Jsou situace, kdy potřebujete peníze hned a pak je vhodná rychlá půjčka, jestliže jste schopní ji splatit během měsíce, můžete zvolit tak zvanou půjčku před výplatou. Její výhodou je opravdu rychlé vyřízení. U některých poskytovatelů navíc bývá první půjčka zdarma.

8. Využijte služeb prověřených společností

Vyhněte se lákavým nabídkám různých zprostředkovatelů a obraťte se na ověřené poskytovatele. Nemusí to být nutně bankovní ústav, je dost nebankovních institucí, které vám poskytnou půjčku za rozumných podmínek, dokonce často i v případě, že u bank neuspějete. Na pofiderní inzeráty ale raději neodpovídejte a hlavně nikomu nic předem neplaťte. Sice poskytování půjček upravuje novela zákona (platná už osm měsíců), kde je jasně zakázáno přijímat poplatky předem, ještě stále ale narazíte na ne zrovna férové jednání.