V blízké budoucnosti budou pracovat roboti místo nás

Pokud bychom se podívali několik desítek let zpátky a vyslovili tuto myšlenku, mělo by nás spousty lidí za blázny. Jenže dnešní doba jde neustále vpřed a někdy je to až neuvěřitelná rychlost vývoje a technologických postupů. V některém průmyslovém odvětví je to již standardem, že na bývalém pracovním místě, které potřebovalo lidskou ruku, nyní vládne robot. Není se čemu divit. Robot neodmlouvá, nikdy není nemocný, nebere si dovolenou a zvládne pracovat čtyřiadvacet hodin denně.

Naše potřeba lenost a potřeba ulehčovat si práci začala již v době pravěku s příchodem prvních nástrojů, které nám ulehčovali práci v běžných denních starostech. Postupem času lidstvo vyvíjelo různé nástroje tak, že se bez dotyčného předmětu neobejdeme a tak vznikly stroje, které zastaly práci několika lidí najednou jako je kladkostroj nebo obyčejný mlýn. To vše je ovšem jen začátek.3

Dnešní továrny obsahují již několik desítek strojů a robotů, kteří zvládnou dělat automaticky práci za člověka. V minulem století, kdy se začala práce strojů rozšiřovat, převážně v odvětví kde se konala rutinní práce a nahradit stroj za člověka nebylo nic těžkého, se začali lidé bouřit. Postupem času se však ukázalo, že stroje sice pracují dokonale, ale potřebují naprogramování či údržbu od člověka a tak se lidé pouze přesunuli pracovní stupínek výše. V některých dnešních automobilkách, stroje pracují na svařování, nýtování, broušení, lakování, přepravu po továrně a další činnosti, které dnes již zvládnou.

Důležitost nasazení robotů v pracovním procesu, se odráží především v konečné ceně výrobků.

robots

Například v již zmíněném automobilovém průmyslu, by bez pomoci strojů výroba jednoho automobilu trvala neúměrně dlouho a konečná cena by vyšla na astronomické částky.

Přestože doba robotů se blíží a postupem času se jejich pořizovací cena vyrovná nákladům na roční výplatu jednoho čínského dělníka, můžeme být v klidu. Stále bude potřeba kreativní myšlení, odhodlání a inovace, které budou přinášet lidskému pokolení nové vymoženosti. Pracujte na sobě, buďte otevření novým myšlenkám a práce na vás bude čekat.