Daňové přiznání 2017

Budete-li vyplňovat daňové přiznání za loňský rok, měli byste znát novinky pro zdaňovací období za rok 2017, a které daňové slevy můžete za rok rok 2017 uplatnit. První novinkou možnost uplatnit vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Vyšší je také maximální částka školkovného. Živnostníci využívající výdajový paušál, mohou nově uplatnit daňovou slevu na manželku a daňové zvýhodnění na děti.

Daně a děti

Daňové přiznání 2017 umožňuje vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Na první dítě zůstává stejné daňové zvýhodnění, tedy pro rok 2017 částku 13.404 Kč. Na druhé dítě už je nové zvýhodnění 19.404 Kč a na třetí a další dítě už je to dokonce 24.204 Kč.

Školkovné

Za rok 2016 bylo možné uplatnit školkovné maximálně 9.900 Kč za jedno dítě, za rok 2017 už je to dokonce 11.000 Kč. Daňové zvýhodnění u školkovného může však uplatnit jen jeden z rodičů. Vyplatí se zjistit si, zda by pro vás nebylo výhodnější, aby jeden z rodičů uplatnil daňové zvýhodnění na děti a druhý školkovné.

Daňové přiznání 2017 a daňové odpočty

Základ daně lze snížit například o vklady na smlouvu o životním pojištění. Za rok 2016 to bylo 12 tis. Kč, za rok 2017 už je to 24 tis. Kč. Také se zvýšil maximální daňový odpočet u penzijního nebo doplňkového penzijního spoření.

Výdajový paušál

OSVČ používající výdajový paušál, mohou za rok 2017 uplatnit slevu na manželku či manžela s rozhodnými příjmy, které nepřesáhnou 68 tis.Kč a také daňové zvýhodnění na děti. To ale jen za situace, že se výdaje paušálem nebudou počítat z takové příjmové částky, která by byla vyšší než milion korun.

Placení daňového přiznání 2017

Platit lze několika způsoby. Buď bankovním převodem, zahraniční platbou (platíte-li ze zahraničí), platbou poštovní poukázkou typu „A“, hotově na pobočkách české národní banky nebo také hotově na pokladně finančního úřadu. Novinkou je daňové přiznání online, kdy stačí si najít příslušné formuláře na internetu, konkrétně na webových stránkách finanční správy.