Guarana pomůže se snížením míry vyčerpání a ochrání před oxidativním stresem

Oxidativní stres, volné radikály, nedostatečná aktivita enzymů. Všechny tyto pojmy již mnozí z nás jistě slyšeli mnohokrát. Co se za nimi ale skrývá a proč jsou tak důležité? Moderní doba si žádá oběti. Zvyšující se životní tempo, pracovní stres, kterému nelze uniknout, civilizační choroby a to vše na úkor pohybu, zdravého životního stylu a správného stravování. Není divu, že naše tělo protestuje a žádá si pozornost.

Co je to oxidativní stres?

Oxidativní stres ve stále větší míře ohrožuje vyšší procento populace. Zjednodušeně řečeno jde o urychlení procesu oxidace, který v našem těle probíhá přirozeně. Jeho výsledkem jsou volné radikály. Celý proces je zpomalován antioxidačními látkami, kterých však ubývá. A tak vzniká přemíra volných radikálů, které v těle napadají zdravé buňky, deaktivují důležité enzymy a zhoršují fyziologické funkce buněk. Takový organismus ztrácí přirozenou vitalitu, jeho buňky jsou oslabeny a umožní vznik celé řady chronických onemocnění.

Co se s tím dá dělat?

Asi nejjednodušším řešením je okamžitá změna životního stylu. Vstát z gauče, přezout se z papučí do běžeckých bot a začít se hýbat. Samozřejmostí je zanechání kouření a pití alkoholu. A samozřejmě konzumace potravin s vysokým obsahem antioxidačních látek, které budou spolu s vámi pracovat na likvidaci volných radikálů. Pomůže také zvýšená spotřeba vitamínu E, C a stopových prvků jako selenu či betakarotenu. Možná už jste slyšeli o přípravcích s koenzymem Q10 a dalších účinných prvků. Kromě doplňků stravy však pomohou i některé byliny. Především Rdesno mnohokvěté. To obsahuje látky podporující aktivitu antioxidačních enzymů a pomůže s vyvoláním pocitu duševní rovnováhy zejména u silně stresovaných jedinců. Velice efektivně v tomto ohledu funguje také guarana, která dodává organismu energii a přispívá ke snížení pocitu únavy a podporuje normální energetický metabolismus buněk. Nejúčinnější částí této rostliny jihoamerických indiánů jsou semena obsahující guaranin, který vykazuje silné stimulační a povzbuzující účinky. Konzumovat ji lze v tabletách či ve formě prášku, který lze rozmíchat ve vodě. U jedinců užívajících guaranu byla pozorována vysoká vitalita a vytrvalost i v silně stresujícím prostředí.