Jak se postupuje při renovaci starožitných a retro svítidel

Máte zálibu ve starodávných designech a líbí se vám starožitná svítidla? Zjistěte, jak při renovaci lamp a lustrů postupuje Marek Pohunek, který z této své záliby udělal svoji práci. V článku se dozvíte, na co je potřeba si dát pozor a co je při renovaci důležité.

Analýza použitých materiálů

V prvním kroku je potřeba si svítidlo důkladně prohlédnout a určit, z jakého materiálu je vyrobeno. Odborníci už to mají v oku, laikům to pravděpodobně bude chvíli trvat. Na základě zjištěných informací se následně může zvolit postup renovace.

Pokud jsou všechny materiály určeny, je potřeba analyzovat míru jejich poškození.

Pořiďte fotografie

Marek Pohunek si před tím, než bude pokračovat, svítidlo detailně vyfotí ze všech stran a úhlů. Od věci není ani pořízení videa. Díky tomu následně ví, jak přesně bylo svítidlo složeno a zároveň získá skvělé materiály mapující stav před a po.

Pusťme se do demontáže

V dalším kroku je potřeba svítidlo důkladně rozebrat do poslední součástky. Je ovšem nutné dělat vše opatrně, aby nedošlo k poškození jednotlivých součástí. 

Při rozebírání starožitného lustru je dále nutné dát pozor na vytahování staré elektroinstalace. Mnohdy je totiž zcela zteřelá a rozpadá se v ruce, ale pomůže, když do ramene lustru napustíte trochu oleje.

Výměna a ošetření dílů

Jakmile je svítidlo zcela rozloženo, může se přistoupit k výměně nebo případnému ošetření jednotlivých dílů. Většinou se přitom jedná jen o jednoduché letování a broušení. Je samozřejmě třeba myslet na to, že každý povrch vyžaduje odlišný způsob čištění a renovace. 

Jednotlivé díly je potřeba ošetřit i i z vnitřních stran, které sice nejsou na první pohled vidět, ale pro precizní práci je tento krok důležitý. 

Poté již jen zbývá svítidlo zkompletovat, doladit poslední detaily a otestovat jej tak, aby odpovídalo požadovaným normám. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.