Je vždy dražší alkohol ten lepší

Na první pohled možná jasná otázka nabízí i jasnou odpověď. Dražší alkohol není vždy ten lepší, nebo je? Bohužel u většiny destilátů je cena jedna z určujících vlastností, které ukazují na to jak je alkohol kvalitní.

Vína a piva

U mnohých nápojů vstupuje až příliš mnoho faktorů, které ovlivňují konečnou cenu. Například víno z Rakouska, které je stejně kvalitní jako víno z Burgundska, bude stát o poznání méně. I u vín z nového světa se obecně předpokládá, že se jedná o lepší vína než ze zemí Evropy, přesto i u nich napovídá cena o kvalitě lahodného moku.

Cena alkoholických nápojů je ovlivněna clem, náklady na dopravu, zákony dané země, anebo místem odkud nápoj pochází. V Jižní Africe se vyrobí víno o poznání levněji, než například v některých zemích Ameriky. Pokud tedy narazíte na víno z Afriky, které má stejnou cenu jako víno z Kalifornie, můžete si být jisti, že víno z Afriky bude kvalitnější.

V případě piva, hrají náklady na dopravu ještě mnohem větší vliv. Belgický ležák vždy bude dražší než domácí české pivo. Nicméně ve většině případů se české pivo řadí mezi nejlepší piva na světě. Pokud si však koupíte známí ležák za pět korun, můžete si být stoprocentně jisti, že nebude chutnat tak dobře jako již zmíněný belgický ležák.

Tvrdý alkohol

Jednu výjimku, které potvrzuje pravidlo, jsou vodky. U nich cena nehraje až takovou roli. V první řadě musíme říct, že ať už si koupíte vodku jakoukoliv, vždy to bude chutnat jako vodka. Cenu, kterou platíte za tento alkohol, neurčuje kvalita pití, ale cena designéra, který navrhoval láhev pro vaši oblíbenou vodku z reklam. Nicméně i zde platí, že vodka za 60 korun bude chutnat hůře, než vodka za třikrát vyšší cenu.

alkohol 2

Pokud shrneme dnešní článek do jednoho řádku, dostaneme následující výsledek. Cena určuje kvalitu alkoholu, nicméně jen v rozdílných úrovních cen lahví. Alkohol za padesát korun, nikdy nebude tak dobrý jak alkohol za tři sta korun. Nicméně ve stejné cenové hladině si pak každý piják musí určit sám co mu více chutná a jaká správná láhev je ta jeho.