Módní trendy, které změnily svět

Kultovní oděvní kousky, které si podmanily svět a ještě dnes patří mezi nejoblíbenější věci v šatníku, budou mezi námi ještě pěknou řádku let. Na mysli máme levisky, klasické bílé tričko či boty martensky. Módní legendy ožívají.

Levi´s 501

the-story-of-the-levis-501-jean-0

 

Džíny Levi´s patří mezi nesmrtelné oděvní kousky a ani dlouhá léta či další pokusy módních návrhářů o nové kultovní džíny, je nesesadili z pomyslného žebříčků nejoblíbenějších džínů a kultovní trendů moderní doby.

Výroba začala v dílně Leviho Strausse v roce 1872 a byla určena pro horníky v Kalifornii. V tu chvíli, kdy je začali nosit horníci, jejich autoři Levi Strauss a krejčí Jacob Davis neměli tušení, jak svými džíny dobijí svět. Chtěli pouze vyrobit odolné pracovní kalhoty. V začátcích se objevovali jen na hornících a kovbojích, ale díky své odolnosti se během druhé světové války objevili i v armádních složkách. Oblíbenost čím dál více rostla a opravdový boom nastal v době, kdy v nich začal vystupovat Elvis. Od té chvíle se zapsali do dějin a stále patří mezi nejžhavější módní oblečení současnosti.

Martensky

Nevázaný životní styl punk sebou přinesl spousty módních trendů a fenoménů, které zasáhli celý svět. Zprvu úzký okruh lidí, kteří vyznávali tento životní styl, se rozrostl mezi milióny lidí, kteří chtěli být punk a to především v oblasti módy. Jednou z takových věcí, které určovala styl, byly boty prakticky nezničitelné od Dr. Martens. Firma byla založena roku 1960 ve Velké Británii, ale na výsluní se dostala až v polovině sedmdesátých let. Těžké kožené boty s vysokou podrážkou si získali srdce miliónů lidí, kteří chtěli volný životní styl.

Bílé tričko

Původně to byla část spodního prádla, nyní byste těžko našli rozšířenější a oblíbenější část panského oblečení. Začátky bílého trika se datují k první světové válce, kdy jej vojáci využívali jako součást spodního prádla, díky pohodlnému materiálu. Postupem času, se dostal na seznam povinné výbavy každého vojáka, přesto se jednalo o součást spodního prádla, a pokud byste s ním vyšli ven, byla by to ostuda. Společenské postavení si vylepšil až s Hollywoodem, kdy se v padesátých letech v bílém triku proháněl na stříbrném plátně rebel a miláček žen James Dean. Od té doby, patří bílé triko mezi nejčastější oblečení mužů a svůj trend si drží do dnes.