Na dovolenou levně? Je nejvyšší čas rezervovat

Rádi byste si letos konečně dopřáli dovolenou, ale nemůžete si dovolit dát za ní celý měsíční plat, nebo dokonce ještě víc? Nezoufejte. Máme pro vás několik tipů, jak si dopřát zasloužený odpočinek, a co nejvíce přitom ušetřit. Neměli byste ale otálet – levnému cestování holduje stále více Čechů, a výhodné nabídky tak bývají rychle pryč.

Cestujte mimo sezónu

Chcete-li ušetřit, nejvhodnější je podívat se po dovolenkových destinacích v tuzemsku. Mnoho hotelů nabízí tzv. předsezónní slevy, a pokud máte možnost vybrat si termín dovolené i mimo hlavní prázdniny, můžete uspořit i tisíce korun. V květnu nebo v září přitom dny bývají teplé, ale ještě ne horké, a např. pro turistiku nabízí naprosto ideální podmínky.

Rezervujte napřímo

Hotely i penziony platí vysoké poplatky zprostředkovatelům, kteří jejich ubytování nabízejí na internetu. Mnozí majitelé se proto snaží hosty nalákat k rezervaci přímo na hotelových webových stránkách, a to v některých případech i formou zajímavých slev a bonusů. Podívejte se, zda podobně výhodnou nabídku neobjevíte i ve vaší vysněné destinaci.

Kempování není o pohodlí, ale o zážitcích

Je-li pro vás pobyt v hotelu příliš drahý, zkuste se poohlédnout po některém z tuzemských kempů. Vyrazit můžete pod stan nebo do chatek, některé kempy nabízejí také levné apartmány. V areálu bývá často bazén nebo hřiště na míčové sporty, pokud tedy cestujete s dětmi, jde o ideální způsob, jak je přimět strávit volný čas v přírodě na čerstvém vzduchu. Drobné nepohodlí si přitom dozajista vynahradíte společným dobrodružstvím a zážitky.

Udělejte si rozpočet

Nechcete-li za dovolenou utratit celoroční úspory, pečlivě si výdaje naplánujte. Určete si nejprve maximální částku, kterou si můžete dovolit na cestování v rozpočtu vyčlenit, a detailně si rozpočítejte, kolik můžete vydat v jednotlivých dnech. Teprve poté vybírejte ubytování, a nezapomeňte, že abyste si pobyt opravdu užili, musí vám zbýt i dostatečné “kapesné”.

Vytvořte si rezervu

Pokud si ubytování rezervujete včas, můžete na dovolenou vyrazit i za pár tisíc korun. Neměli byste ale podceňovat strýčka Příhodu, a pro případ potřeby mít vždy vytvořenou dostatečnou finanční rezervu. Na cestách se může stát opravdu ledacos, a nejhorší je potýkat se v problémech ještě s nedostatkem finančních prostředků. Pokud nemáte finance navíc, můžete se pojistit drobnou výpůjčkou od příbuzných nebo využít krátkodobý úvěr. Některé půjčky do 5000 jsou při včasném splacení zcela zdarma.