Proč je důležité měnit lampu v projektorech?

Koupě projektoru nepatří mezi nikterak levné záležitosti. Prvotní investice je poměrně vysoká, ovšem přednosti, které domácí projektor přináší tuto – pro rodinný rozpočet značně citelnou nevýhodu náležitě kompenzují. Aby vám projektor sloužil pokud možno co nejdéle, je nutno o něj důkladným způsobem pečovat.

A péči si zaslouží také jeho lampa, jejíž životnost se pohybuje od 1500 do 20 000 hodin. Pokud pozorujete sníženou svítivost nebo jiné nedokonalosti, může se jednat o jednu ze dvou příčin. Buďto je nutno projektor zbavit prachových částic a dalších nečistot nebo vyměnit samotnou lampu projektoru. A právě na výměnu lampy – konkrétně značky BenQ – je zaměřen tento článek.

Jak na výměnu lampy v projektoru BenQ?

projector-783414-mVýměna lampy je u různých typů a značek projektorů velmi podobná. Pro potřeby tohoto článku jsme proto zvolili lampu do projektoru BenQ, který patří k nejprodávanějším a nejoblíbenějším druhům projektorů u nás. V první řadě je nutno projektor odpojit od elektrické sítě a počkat alespoň 30-45 minut, než důkladně vychladne. Následně je nutno uvolnit šrouby na krytu lampy. Jakmile šrouby uvolníte, stáhněte kryt lampy posunutím krytu směrem k boku projektoru a jeho zvednutím. Nyní se dostáváme k samotné lampě, kterou je nutno vyšroubovat. Jakmile je lampa odšroubovaná, zvedněte rukojeť do svislé polohy a lampu vytáhněte. Dbejte na to, ať tah provedete velmi jemně a opatrně. V opačném případě by mohla lampa prasknout. Vsuňte novou lampu a zajistěte ji šrouby. Následně namontujte kryt lampy.

Jaký je další postup?

Jakmile bude lampa i kryt projektoru na svém místě, zapojte projektor do elektrické sítě a vynulujte počítadlo, které upozorňuje na možnou výměnu lampy. Nikdy však neprovádějte vynulování počítadla tehdy, pokud jste lampu ještě nevyměnili. V takovém případě by totiž mohlo dojít k jejímu nevratnému poškození.

Náš tip: Nevíte-li si s výměnou lampy rady, nechte tento proces na odbornících. Profesionální výměna lampy v servise vás vyjde na několik stokorun.