Roman Abramovič a jeho cesta za miliardami

Kdybyste potkali Romana Abramoviče, jako malého chlapce, jen stěží byste řekli, že se někdy vypracuje na jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších mužů na světě. V prvních letech jeho života mu hvězdy nepřáli, ale přesto se dokázal vypracovat na pozici, v jakého známe dnes.

Když bylo Abramovičovi jeden rok, umřela mu matka na otravu krve při ilegálním potratu. O dva roky později mu zahynul i otec, který byl rozmačkán pod tíhou jeřábu. Zbytek mládí vyrůstal Roman v malé vesničce na hranici Arktidy. Město Uhta bylo dírou světa, kde v letním období létají tisíce komárů a v zimě je tu mínus padesát.

V tu chvíli by nikdo neřekl, že z něj vyroste miliardář, ale pohádka se stala skutečností.

První známky o jeho obchodních aktivitách začínají na vojenské službě. Abramovič byl převelen na raketovou základnu, kde začal obchodovat s naftou a cukrovinkou. Měsíční žold pro vojáky činil sedm rublů na měsíc, Abramovič však přišel na to jak si polepšit. Začal u řidičů, které přemluvil k odčerpávání nafty ze svých nádrží, které následně prodával dál. Přestože všichni věděli, že se jedná o kradený benzín, Abramovič jim dal nabídku, která se neodmítá.1

Po ukončené vojenské službě pracoval v továrně a začal skutečně obchodovat. Prodával dovážené gumové hračky, kupoval zahraniční zboží, které prodával na černém trhu, založil družstvo na prodej automobilových součástek a prodával pneumatiky. V roce 1988 bylo možné otevřít si malou živnost a tak založil vlastní výrobnu panenek.

Obchody kvetly skvěle a Abramovičovi se dařilo na všech frontách. V roce 1995 se dal dohromady s ruským oligarchou Berezovským a společně založili společnost na obchod s ropou a za velmi nízkou cenu koupili většinový podíl ve státní společnosti Sibneft. Cena společnosti činila na 49 miliard korun. Oni ji koupili za směšných 200 milionů. Dnes má společnost sedminásobně vyšší hodnotu.

Cesta za miliardami stála Abramoviče spoustu úsilí a nelegálních obchodů či praktik. Dnes si však může dovolit koupit nejdražší jachtu na světě v hodnotě 21 miliard korun či si koupit luxusní sídlo Villa La leopolda na Francouzské riviéře a ještě je považován za váženého obchodníka a majitele fotbalového klubu.