Salem
Pánové, právě teď je žádoucí, svlíknout vaše ženy a milenky a prozkoumat je, nedisponují-li bradavkou navíc. Pak je totiž zcela zřejmé, že vy obcujete s čarodějnicí. Následuje další z chlípných recenzí (tedy chlípných seriálů, které recenzuji)…
Sedmileté čekání na svou životní lásku, potrat jako přijímací vstup do členství covenu, kojení ropuchy, pochva jako cesta do říše snů, popřípadě archaické gynekologické zrcátko jako mučicí nástroj. Kněz a děvka, hrob jako pokladnička. To vše vás v třináctidílné první sérii amerického seriálu Salem, buď odradí od následné druhé řady, nebo ji budete nadržení očekávat v roce 2015.
Tedy pokud nejste „seriálo/milci“ českých televizních stanic, které zahraniční tvorbu prezentují… tak nějak po zkysnutí. Tak si totiž ještě i na první řadu počkáte… Alespoň vás na ni tedy rozehřeju…
Byť seriál stráví spoustu času nad tím, jak sex je špatný (což se vám nelíbí), poslední díl odhalil pro mne sice očekávané (jsem vědma), ale nabuditelné do další řady. Jelikož moderní diváky (zvlášť mladé obecenstvo) příliš nebaví historie a novověké plky kolem (biblické argumenty, proč stále ještě někoho podrobovat útrpnému právu, popřípadě rovnou trestu smrti), aby si každá autorita městečka legálně obhájila svůj sadistický koníček, mnoho diváků tak nevydrží ani do pěti dílů seriálu. Ti, co však již vydrželi konzumovat Salem do konce, se shodují, že zvláště poslední čtyři díly gradují v kvalitě. Ocenitelná je proměna role nejednoho herce Salemu, a tak postupné zauzlování postav pro scénář do budoucích řad (nemusíme pojmout vždy hned to nejlepší).
Pamatujete na Nip/Tuck Plastickou chirurgii s promiskuitním Christianem Troyem a jeho podrž taškou Seanem McNamarou? A pamatujete na Famke Jannsen , která tam (a možná i v životě) sehrála roli dobře předělaného chlapa, ovšem ne až tak dobře, aby to v řádu všech ženských mušliček, které navštívil, Christian nepoznal?
A pamatujete na jejího „syna“ (Seth Gabel), který se pokoušel svést Seanovo/Christianovo syna (John Hensley) alias Michaela Jacksona? Tak právě Setha Gabela můžete v Salemu vidět jako „svatého muže“, tratícího příspěvky na kostel v nevěstinci. Jeho role, ač je sekundární, překrývá i hlavního hrdinu (Shane West – dříve velký fešák), který si odskočil z Pohotovosti, kde ještě nedisponovali tablety. Dokonce překrývá i hlavní (a opravdu nádhernou) hrdinku (Janet Montgomery), která umí (jako správná čarodějka), poblouznit každého chlapa.
Nemá smysl odkrývat celý děj Salemu, jeho obsah musí být všem známý už podle názvu. Salem je totiž charakteristický svým honem na čarodějnice, zvláště pak rok 1692, o kterém se musí ještě dnes každému potomkovi čarodějnice, zdát. Ovšem nutno dodat, že v seriálu absolutně nejde o vojsko, které by se zbraní v ruce chodilo po okolí a po lesích, a hledalo každou ženskou, která si koupila kotlík na fondue (to by nebavilo ani mne). Naopak, jak se říká „pod lampou je největší tma“ (a nemluvím teď o PČR), hledej tedy zrádce ve svých řadách, dozajista jej najdeš, když se pod tíhou bolesti při útrpném právu, každý přizná k čemukoli…