Spokojený zákazník se rád vrátí. Naučte se základní pravidla prozákaznicky orientovaného přístupu

O informacích se říká, že mají cenu zlata, ale mnohem cennější je zákazník. A ještě o něco lepší je ten, který se rád vrací a neváhá se o pozitivní zkušenosti podělit s ostatními. Pokud máte pocit, že takových lidí je jako šafránu, pravděpodobně jste zatím nezabředli do prozákaznicky orientovaného přístupu. Změna firemní filosofie může být pro vaše podnikání naprosto klíčová. Prozradíme vám, na co se zaměřit v úplných začátcích, na zbytek přijdete v průběhu času sami.

Pořiďte si CRM systém

Opravdu ho ještě nemáte a vlastně ani netušíte, co je CRM systém? Jedná se o software (aplikaci), který vám umožní shromažďovat veškeré informace o klientech na jednom místě. Dozvíte se vše o jejich nákupech a snadno jim nabídnete to, co právě potřebují.

CRM systém nabízí široké spektrum funkcí a ve finále vám usnadní komunikaci se zákazníky, realizaci marketingových kampaní a v neposlední řadě i řízení projektů. Vyzkoušet ho můžete zdarma – stáhněte si český eWay-CRM, který patří mezi absolutní špičku mezi platformami dané kategorie.

Zákazníkům nelžete a dodržujte své sliby

Úctu zákazníkovi projevíte tím, že ho nebudete vodit za nos. Nechte si přehledně zpracovat obchodní podmínky a přistupujte k nim jako k mravnímu kodexu. A pokud mu něco slíbíte (např., že ho nebudete otravovat newsletterem), dodržte to. Budete-li klienty uvádět v omyl (lhát jim), vaše reputace půjde strmě dolů, a nakonec o vás nikdo nezavadí ani pohledem.

Nevymlouvejte se

Nestíháte, protože čelíte nečekaným problémům? Zákazníci jsou také lidi a pravděpodobně pochopí, že nemůžete dodržet původní domluvu. Když se však začnete hloupě vymlouvat, poznají to a udělají si o vás vlastní obrázek.

Reagujte na požadavky co nejrychleji

Zákazníci chtějí vědět, na čem jsou. Reagujte na jejich dotazy obratem a nenechte je čekat (a přejít ke konkurenci). Zapracujte na úrovni zákaznické podpory (najměte si schopné pracovníky) a udělejte na klienty dojem, že vše řešíte bez zbytečného odkládání.