Víte, jak sestavit pestrý jídelníček?

Naše strava by měla být dostatečně pestrá, ale také by měla odpovídat věku, pohybové aktivitě či zdravotnímu stavu.

Mezi nejčastější chyby v našem jídelníčku patří nadměrný příjem nasycených tuků, soli a slaných potravin, jednoduchých sacharidů (sušenky a sladkosti), nepravidelný stravovací režim, nízký příjem vlákniny, velké množství alkoholických a sladkých nápojů a nízký příjem minerálů a vitamínů.

Co znamená pestrá strava?

Náš každodenní zdravý jídelníček by měl obsahovat široké spektrum různých druhů potravin. Mezi ty základní patří mléčné výrobky, obiloviny, maso, vejce, různé druhy zeleniny a ovoce. Mezi základní živiny pak patří bílkoviny, tuky, sacharidy, vláknina, minerály a vitamíny. Strava by však měla být nejen pestrá, ale také pravidelná a rozdělená na menší porce.

Bílkoviny

Tvoří základní stavební hmotu pro svaly, které drží naše tělo pohromadě. Nedostatek bílkovin způsobuje ochablost svalové hmoty. Bílkoviny nalezneme v mase, rybách, vejcích mléčných výrobcích, v tofu nebo sóje.

Tuky

Ze stravy je v žádném případě nemůže vyloučit. Pomáhají nám vstřebávat některé důležité vitamíny (A, D, E, K). Živočišné tuky obsahuje maso, máslo, sádlo nebo žloutek. Rostlinné tuky jsou oleje.

Sacharidy

Jsou zdrojem energie. Naše tělo potřebuje sacharidy komplexní, které se nacházejí v celozrnném pečivu, müsli, ovesných vločkách, rýži nebo v luštěninách. Největší příjem sacharidů by měl být v ranních a dopoledních hodinách.

Vláknina

Je obsažena v ovoci, zelenině, celozrnném pečivu nebo luštěninách. Nachází se ve formě rozpustné, která nás zasytí, a nerozpustné, která čistí naše střeva.

Sestavení zdravého jídelníčku

Pokud nevíte, jak sestavit jídelníček, obraťte se na odborníky. Patří mezi ně portál pestryjidelnicek.cz. Postačí vyplnit vstupní údaje na hlavní stránce a připravený jídelníček, ušitý vám na míru, dostanete do své e-mailové adresy.