Zákaz kouření? Na IQOS se nevztahuje!

Nějakou dobu už v České republice platí zákon, který se obecně označuje jako zákon protikuřácký. Ten zakázal kouření v hospodách, restauracích a obdobných provozovnách, čímž se naše země opět o něco přiblížila celosvětovému standardu.

Jenže na zařízení IQOS, podobně jako na elektronické cigarety, se tento zákon nevztahuje. Proč?

Děravá legislativa

Patrně nikoho moc nepřekvapí, že zákony v naší zemi nebývají obvykle dotažené úplně k dokonalosti a najde se v nich spousta děr a míst, kterými se dá s větší či menší mírou invence pohodlně kličkovat.

České zákony totiž jako kouření definují pouze klasické tabákové výrobky, které hoří. Mezi ně se ale IQOS ani elektronické cigarety neřadí. Proto se na ně protikuřácký zákon nevztahuje a za jejich užívání na místech, kde je jinak kouření zakázáno, vás nemůže sám o sobě stát nijak postihovat.

Přijdou změny?

Na úpravě legislativy, která se týká kouření, se už v parlamentu usilovně pracuje. Existuje snaha zahrnout alternativní způsoby kouření do Sbírky zákonů. Nikoli však kvůli snaze vymýtit z restaurací i tento způsob, jako spíš kvůli spotřební dani. Ta se totiž na elektronické cigarety ani IQOS nevztahuje a se zvyšujícím se počtem uživatelů tím státní pokladně utíká poměrně dost peněz.

Běžní uživatelé se ale bát nemusí. Schválit cokoliv v českém parlamentu trvá poměrně dlouho, a ještě déle trvá, než zákonodárci vůbec najdou společnou řeč.

Moje hospoda – moje pravidla

Přesto však nemusíte mít s IQOSem úplně vyhráno. Stále jsme natolik demokratickou zemí, aby si vlastník objektu mohl určit svá pravidla. Pokud tedy majitel viditelně uvede, že zákaz kouření se vztahuje i na elektronické cigarety, máte smůlu. Buď musíte jeho nařízení respektovat, nebo si najít podnik, ve kterém podobný zákaz neplatí.