Žebříček obézních zemí

Tloušťka u nás roste závratným tempem, ale nejen u nás se s tím bojuje. Ve světě trpí nadváhou jeden ze tří dospělých lidí a jeden z deseti je rovnou obézní. Pokud nechcete načerpat inspiraci tučných jídel, rozhodně nejezděte do Kiributi, Americké Samou či do našeho oblíbeného Chorvatska.

Nárůst všech problému s vahou se čím dál více zrychluje a navyšuje. Životní styl se odsouvá na druhou kolej a průmyslově zpracované potraviny jsou na každém rohu. Díky modernímu pojetí světa, se všude jezdí autem, stravuje se v rychlém občerstvení a fyzická práce je nahrazena stroji či sedavým zaměstnáním. Nemluvě o rozvoji počítačů a televizí.

Díky spojení těchto faktorů se ve světě čím dál více tlačí obezita do celého světa. Alarmující je i fakt, že se obezita dostává i tam kde dříve nebyla. Nejčastěji obézním člověkem byl muž či žena ve středním věku. V dnešní době mají problémy s vahou i děti a dospívající, což dříve nebylo zvykem.obezitam

Následující žebříček, zobrazuje země, které mají největší problémy s nadváhou.

V tomto kraji by se jeden divil, že se zde najde obézní člověk. Nicméně doby jsou pryč, kdy se zdejší obyvatelé živili pouze zdravími potravinami. Po druhé světové válce se zdejší oblast zaplavili imigranti, kteří si sebou přivezli jiné stravovací návyky. Měli peníze, takže si mohli dopřávat a proto patří tato země na první místo s největším výskytem nadváhy.

 

Nejčastějším důvodem výskytu nadváhy je dostupnost nezdravých potravin. V roce 1964 až 2001 stoupl dovoz potravin do málo rozvinutých zemí. Díky tomu je větší výskyt nezdravých potravin, který má za následek rozvinutí obezity.

 

Nadměrná výroba smažených potravin, nezdravé nápoje plné cukru, málo pohybu a další faktory, které ovlivňují tělesnou hmotnost jedince. Není se tedy čemu divit, že v tomto žebříčku nechybí Spojené státy.

 

Další země, které patří do žebříčku obezity, je například Německo, Egypt, Bosna a Hercegovina, Nový Zéland, Izrael, Chorvatsko. Některé země jsou překvapeným a málo kdo by to čekal. Jak jste na tom Vy s váhou?