20 jídel, které vás nakopnou

Potřebujete nakopnout? Jestliže znáte ten pocit, když se odpoledne snažíte soustředit na práci, ale vaše tělo se snaží odpočívat, tak je to jasný signál, že je někde chyba. Odpověď na tuto otázku nemusíte hledat v sedmém šálku laciné kávy, ale v jídle, které konzumujete.

Věřte tomu nebo ne, ale právě jídlo je jedním ze zásadních činitelů, které rozhodnou o vaší únavě. Dokonce i jídlo vás nabije energií, kterou můžete využít pro vaší maximální pracovní výkonnost. Správné jídlo z vás udělá doslova supermana, kromě energie se vám dostane důležitých antioxidantů, čistících vaše tělo, a nezbytných živin, které se postarají o váš vývoj.

Zdravé jídlo

Shlédněte seznam jídel, které byste rozhodně neměli vynechávat, jedná se sice pouze o úpravu jídelníčku, ale změna jídelníčku může změnit celý váš život.

Listová zelenina – nikdy listovou zeleninu nevynechávejte. Ať už se jedná o špenát, kapustu nebo zelí, tak vždy se jde o vitamínovou bombu plnou minerálů. Je zde obsažena kyselina listová, která vám skvěle pomůže proti depresi.

Ořechy – jezte mandle, vlašské ořechy, pekanové ořechy a kešu. Obsahují bílkoviny pro vaší vytrvalost a koenzym Q10, živinu, která pomáhá vyrábět energii v našich buňkách. Tato kombinace z nich dělá ideální palivo pro vaše tělo.

Libové maso – nevyhýbejte se masu a obzvláště ne kuřecímu, krůtímu a jakémukoliv libovému. Takové maso obsahuje aminokyselinu tyrosin, která pomáhá bojovat proti únavě. Obsahuje také spoustu železa, vitamín B a proteiny pro vaše svaly.
Losos – tato ryba má dva gramy esenciálních mastných kyselin v jedné jediné porci a tyto esenciální mastné kyseliny dělají víc než jen regulaci inzulínu, zajišťují také zdravou funkci mozku.

Vejce – potravina, které by se neměli vyhýbat ani vegetariáni. Jedná se o skvělý zdroj bílkovin, vitamínů skupiny B a železa.

Celá zrna – vyberte si rafinované sacharidy, jako je hnědá rýže, oves nebo celozrnné pečivo. Získáte tak rychlý zdroj energie, který vám bude k dispozici už do 30 minut.

Káva – jedná se o nejoblíbenější způsob k rychlému povzbuzení a zbystření smyslů. Když budete ovšem kombinovat všechny zmíněné potraviny, tak se s kávou můžete rozloučit, nebudete ji už potřebovat.

Čaj – černý čaj, zelený čaj nebo bílý čaj, všechny obsahují kofein a kromě kofeinu také aminokyselinu L- theanin, která může pomoci v bdělosti a zlepšení paměti.

Fazole – důležitý zdroj na bílkoviny, železo, vitamíny skupiny B, vlákninu a aminokyseliny. Vláknina zpomaluje trávení, takže vaše tělo bude mít dlouhodobější zdroj energie.

Jablka – obsahují bílkoviny, vitamín C a antioxidanty. Samotné jablko vám rychle dodá dostatek energie.

Banány – nabízejí draslík a cukrovou fruktózu i glukózu. Glukóza je dobře stravitelná a přemění se rychle na energii.

Dýňová semena – podobně jako ořechy, tak i dýňová semena obsahují zdroj bílkovin, vitamínů a zdravých tuků. Jsou také plná hořčíku, který pomáhá přeměnit potravu na energii.

Voda s citronem – pokud se cítíte být trochu pomalejší, tak je nejvyšší čas vypít sklenici vody, nejlépe s plátkem citronu, který ji dodá vitamín C.
Meloun – překvapivě dobrý zdroj energie obsahující vitamíny skupiny B, draslík a fruktózy.

Borůvky – jedná se o jeden z nejlepších antioxidantů vůbec, pokud je spojíte s ořechy, tak máte vyhráno.
Červené papriky – pokud sníte jednu jedinou papriku, tak můžete získat kolem 380% doporučené denní dávky vitamínu C, pak také pořádnou dávku vlákniny a antioxidantů.

Hořká čokoláda – nejen, že snižuje stres, ale také zvyšuje bdělost a brousí kognitivní dovednosti již krátce po konzumaci. Studie zjistila, že flavanoly v tmavé čokoládě zvyšují průtok krve do klíčových oblastí mozku po dobu dvou až tří hodin.

Jogurt s nízkým obsahem tuku – zdroj bílkovin a aminokyselin, bez kterých se vaše tělo neobejde. Kromě toho vám výrazně zmírní únavu.

Zeleninová směs s jogurtem – vezměte listovou zeleninu, papriku, pár dalších druhů zeleniny a vše to smíchejte dohromady. Právě jste vytvořili bombu pro vaší bdělost.

Hummus – tato výživná kaše má velký obsah železa, vitamínu C, kyseliny listové a vitamínu B6. Díky cizrně obsahuje také mnoho proteinů a vlákniny.