49. Filmový festival v Karlových Varech je tu!

globusFilmový festival v Karlových Varech si rok od roku buduje stále větší věhlas a prestiž. Každý rok přináší něco nového a jedinečného, co předešlá léta neměla. Stejně tak je tomu i letos při 49. ročníku, jehož hlavní hvězdou je bez pochyb Mel Gibson.

 

Filmový festival v Čechách má svou tradici již do roku 1946, kdy byl v Mariánských Lázních uspořádán první mezinárodní filmový festival v Československu. Festival si v průběhu let procházel nejrůznějšími peripetiemi, zejména pak v porevolučních letech až do roku 1994, kdy se festivalu ujal jeho nynější ředitel Jiří Bartoška společně s Evou Zaoralovou. Pod jejich vedením festival opět nabyl své ztracené slávy a do Varů se opět začaly stahovat ty největší celebrity české, ale i světové scény.

Filmy z celého světa zde soutěží hned v několika kategoriích, kdy jsouMel oceňovány jak odbornou, tak i diváckou porotou. Ten nejlepší film, je na konci celého festivalu odměněn hlavní cenou a to křišťálovým glóbem. Karlovy Vary se v čas pořádání festivalu zahalí do velmi neobvyklého, avšak zajímavého hávu, který je protkán na jedné straně luxusem, na druhé fenoménem baťůžkářů, krásnými filmy, koncerty a samozřejmě také večírky.

Festival každoročně zve mezinárodní celebritu. Minulý rok jme tak mohli na Karlovarské promenádě potkat Johna Travoltu, který byl atmosférou Varů natolik okouzlen, že zde zůstal déle, než původně zamýšlel. Letošní hvězdou bude Mel Gibson, který zde bude vystupovat nejen jako herec, ale zároveň také jako filmový režisér. K jeho nejznámějším dílům patří filmy Umučení Krista a Apokalypto.

Kromě filmových hvězd, přináší festival i premiéry filmů. Tím letošním je film Sametoví teroristé ze Slovensko-Česko-Chorvatské koprodukce. Návštěvníci festivalu taktéž rozhodují o divácké ceně, která se udílí divácky nejpopulárnějšímu filmu.