7 chyb, kvůli kterým zbytečně ztrácíte peníze

Ve chvílích, kdy chybujeme, si často ani neuvědomujeme, že děláme něco špatně. Někdy nám to dojde zpětně a poučíme se. Jindy chybu opakujeme tak dlouho, až se pro nás stane stereotypem, o kterém prakticky nepochybujeme. A právě tento scénář je tím nejčastějším důvodem, proč lidem protékají peníze mezi prsty, aniž by to zaregistrovali. Jaké jsou chyby, kterých se lidé při správě financí dopouštějí?

1. Bojíte se změnit banku

Každý ví, že přechod k jiné bance vyžaduje spoustu papírování. Pro řadu lidí se jedná o dostatečný důvod k tomu, aby zůstali u té staré, přestože by jinde dostali mnohem lepší podmínky. Opravdu vám ale pohodlí stojí za to, abyste každý měsíc platit směšné poplatky, když byste si s nimi vůbec nemuseli lámat hlavu? Už léta navíc existuje takzvaný Kodex mobility, se kterým je přechod k jiné bance úplná hračka. Stačí, když půjdete do nové banky a tam už za vás vyřídí veškerou byrokracii, takže se v té staré už nemusíte ani ukázat.

2. Neumíte používat kreditní kartu

Kreditní karty pro spoustu klientů představují jakousi pojistku pro případ, když je potkají nečekané výdaje. Není divu, jednoduše s ní zaplatíte vše, co potřebujete, tak jako s debetní kartou a po nějaké době peníze opět vrátíte. Když to navíc stihnete do určitého období, nemusíte platit žádné úroky, pokud však lhůtu bezúročného období překročíte, už vás to bude něco stát. Proto se vyplatí termíny dodržovat, v opačném případě by pro vás totiž mohla být výhodnějším řešením spíše rychlá půjčka online.

3. Opakovaně přečerpáváte účet

Často se stane, že uhradíte účet za telefon nebo elektřinu a platba se vám odečte až za několik dní. Vy si toho samozřejmě nevšimnete, zajdete na nákup a najednou se ocitnete v mínusu nebo dokonce přečerpáte svůj kontokorent. Za nepovolené přečerpání účtu si však banky účtují nemalé poplatky, proto byste si tyto věci měli řádně pohlídat. Sice se může jednat jen o pár stovek, ale pořád je to zbytečný výdaj, kterému je lepší se obloukem vyhnout.

4. Využíváte nekvalitní pojistky

Nabyli jste dojmu, že nízké měsíční poplatky znamenají výhodnou pojistku? Na první pohled to tak sice vypadat může, avšak ve skutečnosti by se vám to mohlo pěkně vymstít. Levné pojistky totiž obvykle nepokrývají tolik rizik, a tak byste v případě nějaké nehody mohli být nemile překvapení. Pokud si ale každý měsíc připlatíte pár desítek korun navíc, krytí už bude určitě zajímavější. Vždy si však dobře přečtěte pojistnou smlouvu, abyste věděli i o případných výjimkách.

5. Roky se upínáte na stejný produkt

Už několik let využíváte té samé pojistky? Možná byste se měli zamyslet nad tím, jestli by nebylo dobré smlouvu po letech trošku oprášit. Lidské potřeby se v různých fázích života dost liší, a tak se vyplatí finanční produkty po nějaké době revidovat. Jestliže jste například přivedli na svět nového člena rodiny, měli byste zvýšit svou životní pojistku nebo upravit výši splátek stávající hypotéky, pokud ji kvůli vyšším výdajům nezvládáte splácet tak snadno jako dříve.

6. U půjček nesledujete RPSN

Ačkoliv mnoho lidí věří v opak, úroky vám toho o půjčkách moc nepoví. Ať už jde o půjčky bez doložení příjmů nebo jiné úvěrové produkty, spolu s nízkými úroky se můžete upsat k tolika různým poplatkům, že by se vám ve výsledku mnohem více vyplatil úrok vyšší. Mnohem jistějším ukazatelem je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, kterou jsou všichni poskytovatelé půjček ze zákona povinni uvádět. Kromě výše úroku totiž zahrnuje také všechny poplatky, a tak vám hned prozradí, který úvěr je pro vás skutečně nejvýhodnější.

7. Spoříte nevýhodně

Přišli jste k penězům navíc nebo už nějakou dobu šetříte a přemýšlíte, kam vaše úspory výhodně uložit? Tak to by se vám mohl líbit takzvaný termínovaný vklad, v jehož rámci peníze uložíte na tři roky a poté se k nim připočte zajímavý úrok. Rozhodně tímto způsobem nenakládejte se všemi úspory, mohlo by se totiž stát, že je budete rychle potřebovat. Raději je rozdělte – část jako rezervu na spořicím účtu, který umožňuje okamžitý výběr, a zbytek zúročte pomocí nějakého výhodnějšího produktu.