Asociace prvoligových klubů

Basketbal je sport, který je populární po celém světě. Kluci se snaží napodobovat své idoly zejména ze zámořské NBA. Zkoušet svou šikovnost mohou třeba házením míče na koš, který jim tatínek připevní na garáž. V trefování koše může soutěžit celá rodina. K rozvoji basketbalu přispívají i školy od základního stupně přes střední až po vysoké školy. Právě u vysokoškoláků se basketbal těší největší oblibě.

Basketbalové soutěže

Nejprestižnějí soutěží, která je vrcholem pro všechny basketbalisty, je americká Národní basketbalová soutěž, známá po celém světě jako NBA. Uplatní se v ní jen ti opravdu nejlepší hráči, které generují především USA, ale i některé evropské ligy, které mají také svou kvalitu. Ti nejlepší evropští basketbalisté se uplatňují ve špičkových profesionálních klubech, kterých je v Evropě celá řada. Basketbalu zaslíbenými zeměmi jsou Turecko, Řecko, Španělsko, Litva nebo Rusko. Vysokou úroveň mají některé špičkové kluby také v Izraeli, Srbsku či Chorvatsku.

Jak je to s basketbalem v ČR?

O rozvoj basketbalu v ČR se stará Česká basketbalová federace (ČBF). Tento orgán řídí všechny soutěže, od žákovských turnajů, přes okresní a krajské přebory, až po nejvyšší soutěže. Výjimkou je pouze nejvyšší mužská soutěž, tedy první liga, kterou řídí Asociace prvoligových klubů, zejména všem zasvěceným známá pod zkratkou ALK. Jedná se o zájmové sdružení právnických osob, které z pověření výboru České basketbalové federace řídí Národní basketbalovou ligu, která nese název KOOPERATIVA NBL. Propaguje tak jméno svého hlavního sponzora, kterým je pojišťovna Kooperativa.

Kluby v KOOPERATIVA NBL

Několik posledních let vládne české KOOPERATIVA NBL nejlepší český klub, kterým má své sídlo v Nymburku. Basketbal Nymburk pravidelně vítězí jak v lize, tak v českém poháru a také se zúčastňuje evropské basketbalové ligy. Z tohoto klubu se také rekrutuje nejvíce reprezentantů, kteří hrají v národním mužstvu ČR. Nymburským vzdorují se střídavými úspěchy další kluby. Nejlépe se to dosud dařilo hráčům Děčína, Opavy, Pardubic či Svitav. Další prvoligové kluby působí v Kolíně, Jindřichově Hradci, Praze, Brně a Ostravě, Olomouci a Ústí nad Labem.