Běžkovat se dá i v zahraničí

Je spousta aktivních sportovců, ale také obyčejných lidí, kteří milují běžkování a těší se na novou lyžařskou sezonu jako děti. U nás obvykle chvíli trvá, než napadne tolik sněhu, aby bylo možné vyrazit na běžky. Nemusíte ale čekat za každou cenu na příznivé podmínky u nás, vyrazíte-li do zahraničí, můžete si užít radosti z běžkování mnohem dříve. Chcete-li se dozvědět o běžkování více, nahlédněte do odborného časopisu NORDIC, který se věnuje pouze běžeckému lyžování. Další informace, zajímavosti, ale také katalog lyží, vybavení i bazar běžek vám nabízí internetový portál Bezky.net.

Kam vyrazit na běžky

Nejbližší hory, které poskytují perfektní podmínky pro běžkování, jsou v Rakousku. Obecně platí, že podmínky pro brzké lyžování zajistí nejlépe ledovec. V Rakousku to je především Dachstein. Zde je možné lyžovat celoročně, avšak v létě už je k dispozici pouze mix sněhu a ledu nevalné kvality. Již začátkem října zde ale obvykle napadne první nový sníh, a to už je něco jiného. Dachstein nabízí dva běžecké okruhy, kratší 3–5 km dlouhý, delší potom měří zhruba 8–10 km, jde vlastně o rolbou upravené smyčky na ledovci.

Další možností je Obertilliach, vesnička s nově rekonstruovaným biatlonovým areálem, kde i v případě nedostatku sněhu zasněžují okolí vesničky v rozsahu alespoň 2 km. Od listopadu se lze běžeckému lyžování věnovat také ve středisku Tauplitz Alm, kde se obvykle připravuje 10–15 km lyžařských stop. Část vede v lese, z části je krásný výhled na Dachstein.

Dalšími ledovci přívětivými k běžeckému lyžování jsou Pitztal a Stubai. Pitztal představuje pro běžkaře příjemné prostředí, v uzavřeném údolí obvykle nefouká a pro běžkaře je zde upraveno v závislosti na sněhových podmínkách 3–7 km běžeckých tratí. Stubai běžkařům obvykle nabízí 2,5 km dlouhý okruh, který je přístupný kabinkovými lanovkami.

Jedním z nejlepších středisek pro běžkování je však Seefeld. Zde je pro běžkaře skutečná země zaslíbená, naleznou zde neuvěřitelných 280 km udržovaných běžeckých stop. Navzdory tomu, že se Seefeld nachází poměrně nízko, nabízí velmi kvalitní běžkařské tratě, o čemž svědčí i fakt, že se zde konaly běžecké disciplíny obou Zimních olympijských her v Innsbrucku.