Co se děje s tělem, když má kocovinu

Bujarý večírek se zvrhl a vy do sebe lijete jednoho panáka za druhým. Jeden koktejl s deštníčkem střídá druhý a vy si užíváte naplno zábavu, kterou druhý den ráno budete proklínat. Zvracení, bolest hlavy, žaludek na vodě či nízká hladina cukru v těle, jsou jen malé důsledky kocoviny, která vás postihne druhý den ráno.

Kocovina se samozřejmě liší u každého jedince, ale je však velmi pravděpodobné, že se budete potýkat po celý den s příznaky, jako je bolest hlavy, nevolnost, zvracení, třes, pocení či průjem. Odbourávání alkoholu je složitý proces a probíhá ve dvou krocích. Játra se postarají o alkohol, který přemění na acetaldehyd. Ten se následně mění na kyselinu octovou, která není pro naše tělo toxická. Játra dokážou zpracovat celkem 90% alkoholu, zbytek se dostává z těla ven pomocí potu, moče a dechu. Hlavním neřádem kocoviny je právě acetaldehyd, který je velmi toxickou sloučeninou.káva na kocovinu nepomáhá

Díky této látce se budete více potit a uvolňovat teplo do okolí. Proto se také nedoporučuje pít alkohol, pokud je vám zima. Navzdory všeobecnému mýtu, který koluje, se nezahřejete a budete ještě rychleji ztrácet tělesné teplo.

Nejčastěji vás však bude druhý den bolet hlava. Za to mohou především rozšířené krevní cévy a dehydratace, která je s kocovinou spojena. Proto se doporučuje během drinků pít sklenici vody. Pokud totiž nebudete mít dostatek vody v těle, strávíte v útrobách záchodové mísy polovinu večera a ráno se budete cítit jako přejetí parním válcem. Kromě bolesti hlavy se připravte na sucho v ústech nebo na nekvalitní spánek.

Poslední co se vám může stát, je bolest žaludku, která může přejít k samotnému zvracení. K tomu dochází, pokud dostatečně podráždíte žaludeční sliznici alkoholem. Vysoká produkce žaludečních šťáv se postará o zbytek. Pokud si myslíte, že vám pomůže tobolka aspirinu, jste na omylu. Ten jen více podráždí sliznici a vám se ještě více přitíží.