Historie sportovních disciplín

Na všech sportovních klání v dnešní době, soupeři poměřují rozdíly mezi sebou. Kdo má lepší vytrvalost, větší sílu, rychlejší reakci, větší skok a další drobnosti, které rozhodují o vítězích a poražených. Některé sporty jsou s námi již stovky let a během toho se utvářeli a měnili pravidla až do dnešní doby. Dříve sportovní dny a slavnosti se přeměnili na Zimní a Letní Olympijské hry a v soubojích už ani nejde o život.

I když na první pohled by se mohlo zdát, že během let se toho moc nezměnilo a jediné, co je stále nové jsou sportovní dresy a stále lepší výsledky. Zdání klame a dnešní podoba sportů tak, jak je známe dnes, se během let měnila až do dnešní podoby. Na světě existuje několik disciplín, které se změnili z krvelačných soubojů na utkání, kde jde o čest a lepší techniku. Jedny ze sportů, kde došlo k těmto změnám je judo, box nebo řeckořímský zápas. Kromě změny pravidel aby docházelo co k nejmenšímu počtu zbytečných zranění a úmrtí se vesměs nic jiného nezměnilo, až na lepší ochranné pomůcky.2

K nejzajímavějším sportům co se týče vývoje, patří bezesporu šerm a lukostřelba. Jejich vybavení a pravidla v průběhu vývoje těchto sportů značně změnily. V začátcích šermířského sportu bylo pravidlem nosit těžkou zbroj neboť silné a ostré zbraně prošli i slabším kovem. Hlavní změnou však zaznamenaly právě zbraně samotné. Postupem času se z těžkých a velkých zbrání, stávaly menší, lehčí a svižnější bodné zbraně. Následně se ubíralo i od brnění aby byla možnost většího pohybu. Dnešní vybavení šermířů je velmi drahou a technologickou záležitostí. Oblečení je sešité z kevlaru aby nedošlo k poranění od zbraně. To samé platí pro helmu, která má speciální úpravu proti poškození od zbraně. Velký zlom nastal po zavedení elektrické vesty a role rozhodčího se tak stala okrajovou záležitostí. Vesta je protkána senzory, které přesně zaznamenávají zásah zbraní. Vesta musí také splňovat plno přísných pravidel, aby protivník nebyl v nevýhodě a všichni splňovali stejné podmínky.