Jack White

Čerstvě rozvedený Jack White, který umí vzrušit každou kytaru, přijede do Prahy! Univerzální a „všech“ Bůh, snoubící náboženství country, blues i (alternativního) rocku, uznávaný živoucími legendami (například Bob Dylan, Led Zeppelin nebo Rolling Stones), přijede 13. listopadu.

jakwhjio

Pravda, Česko je zvláště v hudbě barbarské, kdo z interpretů není proklamován lacinou masou, nestojí Čechům tedy ani za zájem, neboť i přes hromadná masmédia nejsme schopni kvalitní hudbu objevovat sami. Bývalý čalouník Jack White, kterého svět zaměňuje s Johnnym Deppem, je právě jednou takovou pokornou personou, nemající potřebu tlačit se do společnosti, nýbrž která originálně sama zaujme určitou sortu lidí, ať už pro svůj vzhled, kdy je Jack schopen propojit módu Americké občanské války, gangsterů 30. let a éry Johnnyho Cashe, anebo pro důležitější propojení stylů v jeho hudbě.

jackwhite_lazzaretto_promo02

Jacka, který je rovněž multiinstrumentalistou (ovládá kytaru, baskytaru, bicí, klavír, marimbu i mandolínu), můžete znát především z kapely The Raconteurs nebo The White Stripes, kde působil se svou první ženou, s kterou (i přes dodnes) „staromódní“ hudbu, ovládali žebříčky hitparád a sbírali ocenění. Co se Jack vydal na sólovou dráhu, zplodil (krom dvou dětí) již dva alba (Blunderbuss, 2012), přičemž současné Lazaretto (2014) je na světě pouhých pár měsíců, ovšem pravidelně dodávané klipy písní z něj už stihly pohltit YouTube.

jackwww

Se svou nesmrtelnou patriotskou písní Wayfaring stranger zpěvák vynikl ve filmu Návrat do Cold Mountain (2003), kde si zahrál malou roličku „zpívajícího tuláka“ Georgia, a to po boku Brendana Gleesona. Loni pro změnu provázel v rámci Record Store Day továrnou na výrobu vinylových desek, aby podpořil jejich resuscitaci ve světě.

Máte už lístky?