Jak bojovat proti krizi středního věku

Nepozorovaně se vám začne loudit do vašeho života. Často trpělivě vyčkává, než zaútočí. O to větší jsou pak následky, které sebou přináší. Obětí krize středního věku se stává každý pátý člověk a jedna taková krize vám může pěkně zamotat život.

Průměrný věk člověka, který má krizi středního věku je 48 let a podle psychologů za krizi středního věku může i část naší společnosti, která neúměrně nadržuje mládí. Starší lidé si pak přijdou méněcenní a zbyteční. Definice mládí v naší společnosti je jasně daná a to samé platí pro stáří. Jakmile jste staří, jste téměř zapomenuti a již předem odkázáni na smrt.  Z toho důvodu se nám pak v hlavě dějí ty různé věci, které vedou k depresím a snaze dohnat vše co jsme během našeho mládí zameškali.krize středního věku

Pokud cítíte, že na vás doléhá krize středního věku, zkuste jí dat jasné obrysy. Nejprve si zkuste definovat, co přesně vám vadí a proč jste nespokojeni se svým životem. Zapsat byste si měli absolutně vše, co vás napadne i neurčitý pocit nespokojenosti patří na list papíru.

Poté co budete mít vše zapsané, si řekněte, jak dlouho tato situace trvá a kdy se poprvé začala projevovat. Pokud vás trápí vztahové problémy, musíte si uvědomit, proč trváte na jejich pokračování. Maximální upřímnost je klíčem k úspěchu. Jste ve vztahu kvůli dětem nebo se jedná jen o čistý stereotyp. Možná si i uvědomíte, že důvody kvůli kterým chcete být ve vztahu, už dávno neplatí.

Nyní si určete priority a plány do budoucna. Stanovte si reálné cíle, které si chcete splnit a smažte všechny sny a touhy, které jste měli ve dvaceti, a dnes jsou už jen těžko dosažitelné. Čím více budete trvat na nesplnitelných a nemožných snech, tím více se dostane do krize a prohloubíte si své deprese. Zkuste začít menšími sny, které vás příjemně nakopnou a naladí do nové etapy vašeho života. Určitě také pomůže, pokud si na papír napíšete, co vše se vám v životě podařilo. Napište skutečně vše i to jaký jste dobrý otec, jak umíte vařit, jak poctivě pracujete a spousta dalších maličkostí, které se ani neuvědomujete.

Nebojte se změny. Zkuste se vymanit z předchozího stylu života. Děti už nepotřebují maximální péči a tak se začněte věnovat sami sobě a partnerce či partnerovi jak jen to půjde. Nový koníček, nový okruh známých se podepíše na vašem novém pohledu na svět a na váš život. Nemusíte vymetat festivaly a mít kocovinu každý víkend. Jen se začněte věnovat něčemu, po čem jste vždy toužili a nebyl na to čas ani peníze. Zkrátka něco dělejte, než začnete skutečně trouchnivět.