Kastrace zvířat: Jaké skýtá výhody?

Otázka kastrace vašeho domácího mazlíčka není zrovna jednoduchou. Proč nechat zvíře vykastrovat? Skýtá kastrace nějaké výhody?

Kastrace psa

Kastrace psa skýtá samozřejmě mnoho výhod. U psů je to především zamezení nežádoucího chování, jako je toulání za háravými fenami, značkování močí a nežádoucí nakrytí. Po vykastrování se pes více drží v blízkosti svého domova, omezuje se i teritoriální chování. Pes může podstoupit kastraci od 3-4 měsíců věku, ale lepší počkat na dosažení pohlavní dospělosti. Samotná operace trvá 20-30 minut a pro psa je bezbolestná.

Kastrace králíka

Kastraci může podstoupit také králík. Jedná se o malý chirurgický zákrok, který může králíkovi dopřát delší život, navíc se králík stává mazlivějším. Jelikož se mezi sebou nesnesou 2 samci či 2 samice, je někdy kastrace dobrou volbou, jelikož by chovaný samec se samičkou mohli způsobit populační explozi. Nekastrovaná samička může mít 4 až 5 vrhů za rok a to dokonce po 4-8 mláďatech. Samičky bývají po dosažení pohlavní dospělosti náladovými, chrání svoje teritorium a často koušou a drápou. Po kastraci jsou samci i samičky mazlivější a přítulnější. Kastrace králíka může být možností, jak ovlivnit králičí chování a chovat samce se samičkou spolu.

Kastrace kocoura

U kocourů je kastrace velmi žádoucí, jelikož jsou kočky často přemnožené a v útulcích jich je nespočet. Kastrace kocoura zamezí nežádoucímu chování, toulání se za kočkami a rvačky s jinými kocoury. Kastrace také snižuje četnost útěků z domova a kastrovaná zvířata žijí statisticky mnohem déle než jedinci nevykastrovaní. S kocourkem můžete na kastraci jít až po dosažení pohlavní dospělosti. Samotná operace trvá zhruba 10 minut a pooperační rána nevyžaduje téměř žádnou péči. Je vhodné kocourovi zamezit v lízání rány, která se zahojí za 3-4 dny.