Matcha a zdraví

Zelený japonský čaj Matcha se mezi lidmi těší čím dál větší oblibě. Mezi hlavní důvody patří jeho příznivý vliv na lidské zdraví. Na tomto poli může úspěšně působit hlavně v rámci prevence různých onemocnění, včetně těch nejzávažnějších.

Matcha je extrémně silný antioxidant

Různé studie věnované výzkumu účinků čaje Matcha zjistily, že tento japonský čaj obsahuje vysoké množství antioxidantů. Zřejmě nejlépe si jejich počet představíme tím, když provedeme srovnání s jinými nápoji nebo potravinami. Ve srovnání s klasickým čajem obsahuje Matcha až o 25 % více antioxidantů. Tím samozřejmě naše srovnání nekončí, jelikož nás Matcha může šokovat ještě více. Pokud si vezmeme pomerančovou šťávu, tak Matcha má oproti ní přibližně 70x více antioxidantů.

Je tedy evidentní, že čaji Matcha nemůže v obsahu antioxidantů hned tak něco konkurovat. A co to vlastně znamená pro náš organismus?

Prevence proti rakovině

Počet nádorových onemocnění neustále narůstá a předpoklady lékařů naznačují, že v budoucnosti se bude počet postižených rakovinou nadále zvětšovat. Jednou z možností, jak nádorům předcházet, je dostatečný příjem antioxidantů. Ty můžeme do organismu dostat hlavně prostřednictvím ovoce, zeleniny a také jak jsme si již ukázali, pravidelným pitím čaje Matcha.

Cévní prevence

Další „metlou“ lidstva, zejména ve vyspělých zemích, jsou cévní choroby. Stav cév je u mnoha lidí velmi neutěšený, což je důsledek kombinace nevhodného jídelníčku a nedostatku pravidelného pohybu. Vedle jiných látek cévy potřebují antioxidanty, které cévní systém ochraňují a podporují jeho dobrý stav. Tedy i zde najde Matcha jednoznačné uplatnění.

Srdeční choroby

Zdraví srdce je ve většině případů úzce spojené se stavem cévního systému. Proto je logické, že pravidelný příjem antioxidantů, které japonský čaj Matcha obsahuje ve velkém množství, má na srdeční činnost blahodárné účinky. Důležitou roli hrají v tomto směru i katechiny, které Matcha také obsahuje.

Boj proti škodlivému cholesterolu

V lidském těle najdeme hodný a zlý cholesterol. Většinou se každý snaží bojovat proti vysoké hladině zlého cholesterolu, který dokáže poškodit stav cév a přivodit mnoho zdravotních problémů. Výzkumy čaje Matcha dokládají, že jeho pravidelné pití umí snížit hladinu zlého cholesterolu v krvi.

Pomoc proti vysoké hladině cukru v těle

Dalším častým problémem je zvýšená hladina cukru. Pokud se jedná o dlouhodobý stav, může to znamenat vznik cukrovky. Diabetes mellitus, jak se odborně cukrovka nazývá, je dalším onemocněním, které v populaci narůstá geometrickou řadou. Toto plíživé onemocnění, které je často odhaleno až v jeho pozdější fázi, zodpovídá za mnoho zdravotních komplikací.

Proto je nutné si hlídat hladinu cukru a nepřehánět to s konzumací sladkých jídel. Japonský čaj Matcha může velmi dobře přispět k prevenci, neboť se ukázalo, že dokáže hladinu cukru snižovat.

Čaj Matcha na dobrou náladu

Matcha potěší i jedince, kteří snadno podléhají výkyvům nálad a různým chmurám. V tomto čaji se totiž nachází L-Theanin. Tato látka dokáže v lidském organismu redukovat různé stavy úzkosti a současně podpoří dobrou náladu.

Matcha podpoří soustředěnost a potlačí únavu

Další pozitivní vliv přináší japonský čaj Matcha každému, kdo trpí nadměrnou únavou nebo není příliš soustředěný. To je také důvod, proč si čaj oblíbili velmi vytížení lidé a studenti.

Všechny výše uvedené účinky ovšem můžete získat jedině tehdy, pokud si zakoupíte opravdu kvalitní japonský čaj Matcha. Proto si před nákupem dobře prověřte dodavatele, abyste neztráceli čas a peníze. Také pamatujte na to, že Matcha by měl být pouze jednou součástí celkové prevence a správné životosprávy.