Matura je fraška, aneb jaké zkoušky dospělosti panují ve světě

Maturita, řidičský průkaz, sex, alkohol a další věci, které nám ukazují, že už jsme dospěli. Jenže ve světě, je to všechno jinak. Pojďme se podívat na zkoušky dospělosti, které se skládají v různých částech světa a ty naše proti nim jsou absolutní procházky růžovým sadem.

Možná už jste o tomto prapodivném zvyku slyšeli. V jižním Pacifiku se nachází ostrov, kde žije kmen Vanuatů. Ve věku osmi let, zde děti podstupují zkoušku mužnosti. A jak jinak dokázat, že na to máte, než skočit nahatý z výšky třiceti metrů a užít si tak pravěké bungee jumping. Jediné co vás „zachraňuje“ od jisté smrti jsou stovky popínavých rostlin omotaných kolem těla. Pokud ovšem chcete být za opravdového frajera, musí se vaše hlava dotknout země, jedině tak zapůsobíte na bohy.1

Další kuriózní zkouškou dospělosti najdeme v etiopském kmeni Hamarů, kde si dospěli chlapci mezi dvanácti a patnácti lety dokazují svoji mužnost poněkud neobvyklým způsobem. Vaším úkolem je vyskočit a přeběhnout po hřbetech krav čtyřikrát po sobě, bez toho aniž byste spadli. Na to vše máte pouze jediný pokus. Pokud selžete, čeká vás hanba v celém kmeni a jen těžko si najdete ženu. Pokud se vám to však podaří, můžete se účastnit rituálního bití žen. Výhra co?!

Poslední zastávka rituálních zkoušek dospělosti nás zavede do malého kmene Matisů v Brazílii. Pro místní hochy je to vytoužený cíl, patři mezi lovce jejich kmene, ale podstoupit tuto zkoušku, rozhodně žádná velká zábava není. Jako první věc, která vás během zkoušky potká, je vstříknutí jedu do očí. Jed má podle všeho zlepšit všechny důležité smysly. Následně dostane uchazeč pořádnou nakládačku v podobě mrskání. Jenže to není všechno, co vás čeká. Poté co dostane řádně za uši, vám vypálí kousek kůže a za pomoci dřevěné jehly vám vpichují do těla jedovatou látku z místních žab, která má zvýšit sílu a výdrž. Jediný jistý účinek tohoto toxinu je, že způsobí zvracení a silné halucinace.

Možná si říkáte jednou a dost. Opak je však pravdou. Pokud jednou chlapec vydrží tuto zkoušku, musí se jí před každým lovem opět účastnit.