Nebezpečné pracoviště aneb co vám hrozí v práci

Práce v kanceláři nemusí být procházkou růžovým sadem. Nebezpečí a rizika má i práce za stolem. Seznamte se s tím, co vám hrozí v pohodlí vaší kanceláře.

Syndrom karpálního tunelu

Máte stereotypní práci, kdy stále opakujete ten jeden stejný pohyb rukou? Měli byste si dávat pozor na syndrom karpálního tunelu. Jedna z nejčastější nemocí, které postihuje kancelářské krysy. Tato velmi nepříjemná nemoc se nejvíce vyznačuje v oblasti zápěstí. Vše nejdříve začíná otokem, svěděním, brněním či necitlivosti této oblasti. Často se také stává, že do rukou vystřeluje ostrá bolest, která je zapřičiněná velkým tlakem nateklých šlach na nervy.

Velký pozor si dávejte při nedostatku pohybu, práci v chladném prostředí či pokud trpíte nadváhou. Přestože, je tato nemoc spojována především s úřednickou prací, nevyhýbá se nikomu, kdo má stereotypní pohyb rukama. Syndrom karpálního tunelu postihne jak vysoce postaveného úředníka, tak hudebníka či továrního dělníka.

Obezita

office_work_a_pain_in_neck_back_and_wrist

Obezita není žádnou novinkou. Každý člověk na planetě ví, že nadměrné množství tělesného tuku sebou přináší zdravotní rizika. Na pozoru byste měli být, pokud vás práce nudí. Podle nejnovějšího zjištění, trpí obezitou především ti, kteří nemají dostatečnou pracovní morálku. Často z nudy sahají po čokoládě, kofeinu v podobě kávy či alkoholu. Díky těmto stravovacím návykům na sebe kilogramy navíc nenechají dlouho čekat.

Bolesti bederní páteře 

Bolest bederní páteře postihne každého kancelářského pracovníka, alespoň jednou v životě. Kromě častého sezení, je hlavním důsledkem bolesti špatné držení těla. Často předsunutá hlava vede k bolestem bederní páteře, ale i k dalším problémům. Stlačení orgánů v břišní dutině vede k omezenému dýchání i bolestem ramen či krční páteře.

Správné držení těla podle odborníků zachovává přirozené prohnutí bederní páteře. Nohy by měli být mírně od sebe. Chodidla jsou položena celou svou plochou na zemi. Zadeček je mírně sklopený dopředu. Hrudník vypneme a celé dýchání jde směrem do břicha.

Výbornou prevencí je i samotný pohyb během pracovní doby. Stačí si zhruba každých dvacet minut udělat menší procházku. Zhruba minuta protažení a pohybu, může vykonat bohatou službu.