Nejpůsobivější stavby světa Díl IIII.

V minulém díle jsme si představili extrémní ekodům, a tak trochu zkřivený domek v Polsku. Dalším objektem našeho zájmu bude představitel takzvané kybernetické architektury, dům s názvem Kybertektonické vejce.

Tento projekt ještě není zcela dokončen, avšak stavební práce na něm již začaly a začíná se tak postupně rýsovat. Tato budova vyrůstá v Bombaji a měla by poskytnou prostor až 33 000 metrů čtverečních ve třinácti nadzemních a třech podzemních podlaží. Celý nosný systém této budovy zajišťuje vnější kosterní systém, který umožňuje co nejvíce maximalizovat využitelnost vnitřních prostor. Celé toto vejce je v podstatě obrovská ekologická stanice, která myslí na lidi, kteří se v ní zdržují. Její autoři mysleli na veškeré detaily, aby byl pobyt v této budově co nejpříjemnější.

111

Je tedy orientována na tu nejlepší možnou světovou stranu, obsahuje kořenové čističky vod, nebeské zahrady zajišťující kyslík a má samozřejmě i fotovoltaické panely pro tvorbu elektrické energie, kterou však získává i díky větrným turbínám. Samotný průnik slunečních paprsků do budovy je regulován automatickým tónováním vnější fasády. Technologie této budovy jsou již tak vyspělé, že kontrolují například tělesný tlak či váhu a na základě těchto údajů vytvářejí statistiky, podle kterých můžou osoby vyskytující se v budově hodnotit svůj stav.

Druhým domkem na který se dnes podíváme je opět ekodům, který by jste nalezly ve Walesu ve Velké Británii. Tento domek již na první pohled připomíná obydlí, ve kterých žili hobiti z Tolkienových románů. Avšak tento dům nevznikl jako maketa takového obydlí. Jeho architekt, stavitel a obyvatel v jedné osobě Simon Dale ho postavil z toho důvodu, že měl již dost splácení hypoték a městského života. Sebral tedy svou rodinu a za 4 měsíce s celkovými náklady 90 000 korun a pomocí svého tchána a přátel vybudoval tento domek.