Nemoci, které nechcete chytit

Dovolená v tropech je splněným snem pro mnohé z nás. Bílé pláže, průzračné moře, skvělé jídlo a zážitky jsou vše, co očekáváte od skvělé dovolené v tropickém ráji. Co když si, kromě klasických suvenýrů, odvezete i něco co rozhodně nechcete. Exotický ráj totiž obsahuje i exotické parazity, nemoci a další havěť, kterou si rozhodně nechcete přivézt domů. Pojďme se podívat na nejhorší nemoci, které si z dovolené můžete odvézt.

Nejhorší na celé věci je, že na většinu nemocí, které zde uvedeme, neexistuje lék a v nejlepším případě si vypomůžete operací. Pokud ta nepomůže, musíte se smířit s faktem, že budete mít parazita v těle po celý život. Přestože, si myslíte, že většina zdejších nemocí je raritou, opak je pravdou. Zdejšími nemocemi, trpí na stovky tisíc lidí na světě, jenže většina z nich o nich nemluví.

Pokud plánujete výpravu kolem řeky Amazonky, následující řádky jsou věnovány vám. Během svého pobytu, se vyvarujte koupání v řece na Adama a ještě mnohem více se vyvarujte čůrání do vody. Ve zdejších vodách, totiž žije rybička, která je dlouhá zhruba tři centimetry a místní domorodci ji nazývají kandiru v překladu rybí upír. Rybička si libuje v proudech a díky jejím rozměrům, jí nedělá problém vlézt vám do močové trubice, bez toho aniž by jste něco zaznamenali. Postupem času, však pocítíte infekci, které vás zasáhne. písečná blechaKandiru má totiž malé háčky, kterými se drží v trubici a její zneškodnění je možné jen za pomoci operace. V některých velmi vážných případech došlo i k amputaci penisu. Mějte se tedy obzvláště na pozoru.

Písečná blecha je dalším parazitem, který vám velmi znepříjemní život. Miniaturní parazit je totiž lehce k mání. Vše co je potřeba k získání tohoto živého suvenýru potřeba, je chůze na boso. V tropické nebo subtropické oblasti můžete narazit na písečnou blechu, přesněji na samičky, které žijí v písku a jsou veliké zhruba jeden milimetr. Samička se přichytí na vaši nohu a hledá místo kam naklade svá vajíčka. Nejčastějším místem jsou lůžka nehtů, kde se larvy nejčastěji úspěšně vyklubají. Během toho co larvy dozrávají, se zvětšují a začínají se klubat na povrchu. Kromě toho blecha stihla rozšířit infekci do celého těla a vy se můžete těšit na nákazu tetanem nebo amputaci prstů.

Pokud se tedy chystáte na dovolenou, přejeme vám šťastnou cestu a zdravý návrat domů.