Neznalost neomlouvá! BOZP musí dodržovat i OSVČ pracující na dřevoobráběcích strojích

Věděli jste, že se v České republice nachází až čtyřicet procent podnikatelů, kteří nemají ani zdání o tom, co je to bezpečnost práce nebo požární ochrana? Taková neznalost by se jim však nemusela vyplatit. Podnikatelé zkrátka musí mít vyřešené BOZP a PO, to je dáno zákonem. Pakliže BOZP a PO není vyřešené a přijde kontrola, mohou být uděleny pokuty sahající ne do stovek tisíc korun, ale rovnou do milionů korun. A takovou pokutu si zkrátka žádný podnikatel za rámeček nedá. Proto se informujte a mějte vše vyřešené, neznalost ani v tomto případě neomlouvá.

Dokonce i osoby samostatně výdělečně činné, tedy OSVČ, se musí informovat o bezpečnosti práce a o požární ochraně. I jim hrozí v případě nevyřešení BOZP a PO pokuta, která může být opravdu nemalá. Zaměřme se nyní na osoby samostatně výdělečně činné, které pracují na dřevoobráběcích strojích.

Základní bezpečnostní požadavky

Práce na dřevoobráběcích strojích může být opravdu velice nebezpečná, proto je třeba dbát na základní bezpečnostní požadavky. Víte, jaké bezpečnostní požadavky to jsou? Máme na mysli například to, že obsluha musí být zaškolena a také zacvičena, musí se dodržovat doporučení výrobců strojů a také se nesmí odstraňovat ze stroje bezpečnostní zařízení. Při práci s dřevoobráběcími stroji se musí používat předepsané osobní ochranné pracovní prostředky, musí se kontrolovat správné upnutí nebo nastavení stroje.

K dalším bezpečnostním požadavkům patří také to, že se piliny, třísky a další odpad musí ze stolů odklízet jen s pomocí vhodných pomůcek. Mimo jiné je stanovené, že obsluha takových zmiňovaných strojů musí mít na sobě upnutý oděv bez volných částí.

Nejste na to sami

Pokud je toho na vás moc, nechte si poradit. Nejste na to sami. Pomoct hledejte u odborníků na BOZP a PO, jímž je firma PEGASUS Service, která vám poradí a pomůže se vším, co s BOZP a PO souvisí.

Tip: Profesionální služby pro Vaše internetové projekty.