OneDrive výchozím úložištěm dokumentů Office 365

V klíčových aplikacích služby Office 365, jako jsou Word, Excel a PowerPoint, je od února jako preferované místo pro ukládání dokumentů zvoleno cloudové úložiště OneDrive, případně SharePoint Online.

To znamená, že při snaze o uložení dokumentů, ať už přes klávesovou zkratku nebo tlačítkem pro uložení a zavření, dojde k zobrazení nové dialogové nabídky, kde bude jako místo uložení vybraný hned OneDrive nebo SharePoint Online. Tato výchozí zásada je platná jak pro uživatele Windows, tak pro Mac.

Microsoft o tom píše na oficiálním blogu Office 365, přičemž změnu odůvodňuje snahou o zabránění potenciální ztráty důležitých dokumentů při různých katastrofických scénářích – poškození disku, krádež zařízení nebo napadení malwarem. Současně vyzdvihuje skutečnost, že uživatel využíváním cloudových úložišť získá ke svým dokumentům přístup odkudkoliv. Kromě toho může uživatel využít funkce online spolupráce na dokumentu.

Microsoft dále uvádí, že jakmile bude dokument uložen, uživatel ho může jednoduše přejmenovat a přesouvat v úložišti přímo z horní lišty používané aplikace.

Z popisu to na první pohled sice může vypadat tak, že ukládání do cloudového úložiště by mělo být povinné, ale tak to není. Uživatel bude mít stále na výběr, kam chce své soubory ukládat.

V dialogovém okně se například nachází možnost „Další možnosti pro uložení“, která by měla obsahovat přístup k pevnému disku. Stejně tak je možné místo uložení vybírat i přes sekci Uložit jako. Popisovaná změna znamená pouze to, že ukládání dokumentů do OneDrive a SharePoint Online bude pro koncové uživatele jednodušší.

Pokud je ukládaný dokument větší, než je volná kapacita cloudového úložiště, bude uživatel požádán, aby vybral jiné umístění. Co se týče použití Office 365 ve firmách, bude i nadále jako výchozí úložiště platit to, které je nakonfigurované správcem IT. Toto nastavení tedy nebude s aktualizací na novou verzi přepsáno.

Krok Microsoftu přichází necelé 3 měsíce po mediálně diskutované kauze, kdy si mnozí uživatelé stěžovali na ztrátu svých souborů po nainstalování problematické podzimní aktualizace Windows 10. Ačkoli to nebylo oficiálně potvrzeno, lze předpokládat, že tato změna zásad ukládání má podobným incidentům do budoucna předcházet.

Jak již bylo řečeno, nová změna zásad ukládání preferuje cloudové úložiště, kterým může být buď OneDrive nebo SharePoint Online. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco OneDrive je místo, kde můžete ukládat soubory ze svého počítače do cloudu a přistupovat k nim z libovolného zařízení nebo je sdílet s ostatními, SharePoint Online je místo, kde mohou uživatelé spolupracovat na souborech, dokumentech a nápadech – je nastavený tak, aby usnadňoval obousměrnou komunikaci mezi členy týmu. Obě tyto služby lze jednoduše synchronizovat s libovolným počítačem.

Kancelářský balík Microsoft Office 365 u nás zakoupíte ve všech dostupných verzích za nejnižší cenu na trhu. Již brzy pro vás spustíme nový portál na adrese Cena-Office365.cz.