Organizování vašeho pracovního prostoru nikdy neberte na lehkou váhu

Pokud podnikáte ze svého domova, tak to pravděpodobně znamená, že jste úspěšní podnikatelé, kteří si umí organizovat svůj čas. Co ovšem váš pracovní prostor, je opravdu tak přehledný, jak potřebujete? Možná si říkáte, co dělá tento článek na našem magazínu?

V dnešním článku si poukážeme na hlavní chyby v domácích kancelářích, na první pohled jsou to drobnosti, ovšem ve finále zjistíte, že tyto drobnosti vám každoročně ukradnou desítky i stovky hodin života, které byste jistě rádi strávili jiným způsobem

Efektivita práce je velmi znatelná. Je třeba neopomíjet fakt, že pokud nějakou zbytečnou práci navíc musíte vykonávat den co den, tak vám zabere každoročně mnoho času a přitom je obvykle náprava k zefektivnění dané činnosti velmi jednoduchá. Níže je již několik tipů, které vám možná usnadní vaše podnikání.

 

Umístění

Pro svoji práci potřebujete klidné a příjemné místo. Proč? Protože v absolutním klidu se mozek nemusí soustředit na vnější podněty a vy se tak můžete celou svojí bytostí soustředit na práci, kterou aktuálně řešíte. Příjemná by měla být vaše pracovna proto, že v ní trávíte mnoho času a nepříjemné prostředí nás snadno přivádí k depresi. Vyhýbat by jsme se měli především tmavým prostorům, které dokonce i ubírají na kreativitě. Absolutně ideálním prostorem je světlá místnost s velkým výhledem. Velký výhled nám dopřeje občasný klid pro oči a navíc se cítíme méně uvězněni a tak dokážeme pracovat déle.

Vaše pracovna by měla být také na místě, kde máte snadný přístup k síti, Wifi, telefonu a dalším nezbytným věcem. Pokud je přístup komplikovaný, tak je nutné to napravit, aby jste nemuseli každý den řešit věci, které vám zaberou mnoho času.

V případě, že jste workoholici, kteří potřebují každé 2 hodiny kávu, pro kterou cestují přes půl domu, aby si ji připravili a následně ještě musí na cigaretu, jinak by jim káva nechutnala, tak si spočítejte kolik času například jen toto zabere. Nápravou by mohlo být pořízení kávovaru přímo do kanceláře a e-cigareta, kterou můžete inhalovat i při práci.

Zamyslete se nad všemi činnostmi, které vás okrádají o čas, klidně je sepište na papír, jistě zjistíte, že každý den strávíte minimálně hodinu času zbytečně. Následně zapřemýšlejte, jak tyto činnosti odstranit nebo zredukovat.

 

Čas pro váš koš

Každý z nás má v sobě jednu lidskou vlastnost, která se nám velmi často stává velkou překážkou, a to je hromadění věcí. Čím více máme věcí, tím více času nám zabere, abychom se v nich orientovali, natož abychom v nich rychle našli věc, kterou aktuálně hledáme.

Nejúčinnějším řešením je zhluboka se nadechnout a vyhodit absolutně vše, co již nebudeme potřebovat. Od starých účtenek až po papírky s poznámkami (či vystřiženou modelku z pánského magazínu, která se z neznámých důvodů nachází mezi vystavenými fakturami).

trash-can

Váš pořádek by se neměl ovšem týkat jen blízkého prostoru kolem počítače nebo šanonů. Vyčistit by jste si měli i váš pracovní prostor přímo uvnitř počítače. Pokud máte, hned vedle ikonky na pracovní software, odkaz na zábavné video, fotky z dovolené a také několik počítačových her, tak byste se měli zcela jistě zamyslet nad tím, jestli je při práci opravdu nutné, aby se do ní pletla zábava.

Je třeba odstranit i věci, které aktuálně nepoužíváte. Pokud máte počítač plný důležitých věcí, které budete dříve nebo později potřebovat, ale zároveň vám překáží, tak je jednoduše zálohujte a odstraňte z počítače. Pro zálohování je vhodné využít externí harddisk a ve svém počítači si udržovat pouze věci, které aktuálně potřebujete pro svojí práci. Mnoho dokumentů v tištěné podobě lze naskenovat, uložit a papírové verze se zbavit.

 

To samé platí i pro drobné nosiče dat. Jistě si zavzpomínáme, že, kromě mladých generací, si snad každý svědomitý podnikatel zálohoval téměř vše na drobné nosiče dat. Od účetnictví až po knihu jízd, projekty nebo vystavené faktury. Jelikož byly tehdy micro SD disky stejné sci-fi jako před sto lety mobil nebo tablet, tak se vše zálohovalo na diskety a CD. Pokud i vy máte mnoho takových záloh, možná je nejvyšší čas uvolnit místo a nahradit je jediným diskem o velikosti poštovní známky.

 

Je zajímavé, že věci, které se nám zdají na první pohled samozřejmé, nás každý den brzdí. Organizace pracovního prostoru by měla probíhat alespoň jednou v měsíci. Pokud se vám zdál článek inspirativní, tak si v hromadě papírů na svém stole najděte tužku a krok po kroku si veďte poznámky pro zefektivnění práce. Na tyto činnosti se mnohdy najímají i specializované firmy, proč ovšem platit za věci, které dokážeme udělat sami.