Padá hvězda, něco si přej

Tak tuto větu v letních měsících slýcháme častěji, než za celý rok. Avšak nejvíce přání si můžete přát na přelomu července a srpna, kdy začíná období padání Perseid. K jejich pozorování vám stačí pouze dvě věci a to štěstí na dobré počasí a váš partner, protože přeci se na hvězdy nebudete dívat samy.

full_3992První záznamy o samotných perseidách pocházejí již ze starověké Číny z roku asi 36 našeho letopočtu. V těchto záznamech je uvedeno, že za jedinou noc bylo zpozorováno 100 padajících hvězd. Až do 11. století můžeme nalézt mnoho záznamů pocházejících z asijských zemí jako je Čína, Japonsko či Korea právě o Perseidách, avšak od 12. do 19 století veškeré zprávy utichly a perseidy již nebyly pozorovány. Avšak srpen vždy platil za měsíc hojný na pády hvězd, zejména v období oslav svatého Vavřince, podle kterého se také občas Perseidám říká Slzy sv. Vavřince. Ten byl křesťanský duchovní, který i přes zákaz císaře rozdával svůj majetek chudým. Za tento čin byl popraven a po jeho popravě bylo na obloze spatřeno mnoho padajících třpytivých slz.

blohaNovodobá historie se řídí čistě racionální vědou. Za objevitele Perseid je považován Adolphe Quetlet, který v roce 1835 zpozoroval spršku meteoritů vycházejících ze souhvězdí Persea. V dnešní době víme, že se jedná o meteority, jejichž mateřským objektem je kometa Swift-Tuttle. swift

Právě dnešek a zítřek budou nejlepší dny pro sledování těchto meteoritických rojů. Menší nevýhodou však bude vysoký svit měsíce, který se momentálně nachází o 50 000 km blíže Zemi než obvykle a je v úplňkové fázi. Pokud však budete mít štěstí, obloha nebude zatažená a roj meteoritů by měl být vidět. Vezměte proto svou drahou polovičku, a dopřejte si romantickou podívanou, která zajisté potěší nejednu romantickou duši.