Paletizace a paletizátory

Dnešní rozsáhlá průmyslová a potravinářská výroba potřebuje také progresivní logistiku, tedy způsob balení, manipulace, dopravy a skladování. Vhodným řešením je paletizace. Paletizace zdokonaluje balení a usnadňuje manipulaci se zbožím.

RTEmagicC_depalletiser_high.jpgUkládáním zboží do palet se dnes také již neřeší ručně, ale s pomocí paletizačních manipulátorů. Jejich používáním se tak nahrazují ruční práci, ale tím i zvyšuje efektivita celého pracovního procesu a současně i další manipulace se zbožím. K paletizaci ke potřeba zajistit palety, většinou tradiční dřevěné, ale i další spotřební materiály, jako jsou třeba plastové fólie, proložky, etikety a podobně.

Automatizovaný systém

RTEmagicC_conveyors_pallets.jpgPokud chce nějaký výrobce zavést na konci své výrobní linky, ale i třeba pro sklad nebo do prostor přímo nenavazujících na výrobu, paletizační linku, měl by prvé řadě také zajistit potřebné množství výrobků, aby palety mohl naplnit. Automatizovaný systém si pak sám dokáže produkt přivolat, přepravit na paletizátor a pak sám uložit i na paletu. Výhodou automatizace také je, že lze spojit několik výrobních linek na jedno paletizačních zařízení, a to umístit obvykle mimo samotné výrobní haly. Paletizátory mohou potom pracovat v čase, kdy se po určité době nashromáždí dostatečné množství výrobků.

RTEmagicC_palletstackers.jpgTo vše snižuje hlavně náklady na čas, skladování, mzdy i energie. Protože je celý proces plně automatický, lze podle přání zákazníka v závislosti na jeho potřebách nastavovat více parametrů v závislosti na možnostech koncového zákazníka. Například lze pro různé obchodní řetězce měnit typy palet, paletovat různé zboží a také ho různě balit s obměnami v proložkách, ovíjet či neovíjet plastovou fólií atd. Automatizovanou linku mohou řídit samotné řídící jednotky (PLC) nebo jejich kombinace se softwarem Maestro+.

Pro mnohé potravinářské firmy či výrobce zdravotnických potřeb či s jinou náročnou výrobou je vhodné, když závěrečná operace výroby, balení a další manipulace s výrobky, tedy paletizace, bylo z hygienických důvodů mimo vlastní výrobní prostor.