Plánujete cestovat po Praze? Poradíme vám s dopravou

Ačkoliv stálí obyvatelé Prahy někdy na pražskou dopravu hartusí, pravdou je, že naše hlavní město má svou dopravní síť vyřešenou optimálně. Největší výhodou je metro, jehož trasy propojují všechny městské části a v souladu s rozvojem a rozšiřováním města se trasy stále prodlužují. Zatím jedinou nevýhodou je, že metro nevede k letišti. Vedle metra lze po Praze cestovat tramvají nebo autobusy, jejichž linky propojují i vzdálená sídliště.

Výlet do Prahy

Pokud se vydáte do Prahy na rodinný výlet s dětmi z kteréhokoliv místa v republice, je nejlepší variantou zaparkovat auto na některém z odstavných parkovišť na okraji města a do centra se dopravit metrem. Je to rychlé, pohodlné a pro děti navíc velice atraktivní. Kdo se vydá do Prahy vlakem, může přímo na nádraží přestoupit na metro. Na všech pražských nádražích, ať jedná o Hlavní, Masarykovo, Holešovice či Smíchov se z vlaku přemístíte po schodech či pomocí eskalátorů do podzemní stanice, ze které se za pár minut dostanete třeba na Václavské náměstí. Pro neznalé je v každé stanici a v jednotlivých vagónech metra k dispozici Metro Praha – Plánek. Na přehledné mapce jsou jednotlivé trasy vyznačeny barevně včetně názvů stanic a orientace je tak velice snadná.

Prozatím vedou po Praze 3 trasy, z nichž je trasa A zobrazena zeleně, B žlutě a C červeně. Na orientační mapce jsou označeny kolečkem přestupní stanice, prázdným čtverečkem konečné. Podle tmavě červených čar se můžete orientovat v jednotlivých tramvajových linkách, modrou ikonou s bílým S jsou označeny příměstské vlaky nacházející se u stanic metra. Kdo by chtěl více informací, stačí vyhledat informační centrum, která pozná podle čtvercové ikony s „I“ uprostřed.

Pražské metro – Jízdní řád si můžete vytisknout, ovšem kvůli jednodennímu výletu je to zbytečné, neboť intervaly mezi jednotlivými vlaky metra jsou velice krátké. V největší špičce od pondělí do čtvrtka v čase od 6,30 do 8,30 jezdí všechny soupravy téměř každou minutu. O víkendech je to o pár minut déle, ovšem vezmeme-li celkový průměr, tak metro jezdí každé 4 minuty.

Metrem na letiště?

Budete-li cestovat na dovolenou letecky, je otázkou, jak se dostat metrem na letiště? Zatím bohužel přímý spoj chybí, ovšem pomocí metra se na letiště dostat můžete, když dojedete na konečnou určité linky a zde přesednete na autobus určité linky. Ten vás doveze k požadovanému terminálu, nebo přímo na letiště Václava Havla. Tak například trasa A končí ve stanici „Nádraží Veleslavín“, odkud dojedete na letiště za 17 minut autobusem č. 119. Konečná „B“ je ve Zličíně, odkud jede autobus č. 100. Na trase C si můžete vybrat ze dvou variant. Buď vyrazit na stanici Hlavní nádraží, odkud jezdí pravidelné autobusy Airport Express každých 30 minut, nebo na konečnou metra Dejvická, odkud jste za pár minut na letišti autobusem.

Na každé autobusové zastávce najdete automat na jízdenku, kterou si můžete koupit i u řidiče.