Ponuro v Praze

Kdyby Edgar Allan Poe žil, měl by dobrého kamaráda. Matička Praha se od 28. 3. – 3. 8. 2014 promění v Ospalou díru. A nemůže za to nikdo jiný než morbidní, šílený a kontroverzní Tim Burton, jehož filmy září jako naleštěná čepel břitvy uprostřed sena. Tam, kde je tma, smrt, strach s černým humorem dohromady, doplněno o konzervativní černobílou, za tím hledejte osobitý styl Tima Burtona, nejlépe „doprzněn“ grimasy Johnnyho Deppa.

Timovy kreslené postavičky, kterým vdechl život ve svých filmových pohádkách, které ze smrti dělají přednost (anebo alespoň nic čeho je třeba se bát), jsou mu asi tak charakteristické, jako že pouze Davida Černého mohlo napadnout „svěsit“ mimina z Žižkovské věže. Nutno dodat, že dekadentní zápach, linoucí se z práce tohoto obyčejného Američana, není mystifikací, promyšleným tahem na zlatou tepnu Hollywoodu, výtvarník, scénárista a režisér byl horory posedlý již odmala.

timm2A tady je důkaz, že i když je někdo projevem či zjevem od jiných jinej, introvertně vám o sobě neřekne nic, přitom jeho práce vyvolává morální nepokoje a on sám vás hostí muffiny s lidskými nehty a šváby, které připravila jeho choť Helena Bonham Carter, neznamená to, že to v životě nikam nedotáhne. A když už není většího děsu než strašidelných zvuků a hudby, Burtonovský styl by nebyl jemu vlastní bez hudebního doprovodu dvorních kostlivých prstíčků Dannyho Elfmana.

A tady je začátek. V úterý, 25. 3. 2014 máte šanci oba tyto tvůrce vidět na vlastní oči v Smetanově síni Obecního domu, a to přesně o půl osmé, místo večerních zpráv. Brejlit na cenou Emmy a Zlatým glóbem ověnčeného skladatele, a pak také na otce střihorukého Edwarda můžete již za dvoutisícové vstupné, anebo se modlete, že se alespoň k Timovi dostanete 28. 3. 2014 na jeho autogramiádě v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, a to alespoň tak blízko, jako to zvládl Mark David Chapman při styku s Johnen Lennonem. Pak jsou tady všechny možné termíny od 29. 3. – 3. 8. 2014, lístky na ně si je možno obstarat už dnes.

timmmTeď se dostávám k větě o ocenění samotného podivína, aby v poměru s uvedeným oceněním svého dvorního skladatele (a „znělkaře“ Simpsonů) neevokovala jeho tvorba dojem ztraceného času při uplácávání báboviček ze hřbitovní hlíny. Za šestiminutového Vincenta (1982), který započal jeho kariéru, byl oceněn v roce 1984 na Ottawa International Animation Festival. Tato postavička vlastně kopírovala Timova oblíbeného hororového herce Vincenta Price, který tento krátkometrážní film dokonce namluvil, a který si později na sklonku svého života ještě střihl roli v Burtonově Střihorukém Edwardovi. Vítězem Daytime Emmy Awards a ShoWest Convention, USA (1990) – Hugo Awards (1991) – Sant Jordi Awards (1992) – Venice Fim Festival (2005, 2007), druhé místo si vysloužil v roce 2005 na SFX Awards, UK za Karlíka a jeho továrnu na čokoládu. Dále je to National Board of Review, USA (2007) – Amsterdam Fantastic Film Festival (2008) a Los Angeles Film Critics Association Awards, British Film Institute Awards a Moscow International Film Festival (2012). 2 x byl Tim také nominován na Oscara.

timmmmK jeho práci patří již zmíněný Vincent (1982), pak je to další krátkometrážní film Frankenweenie (1984), který zažil v roce 2012 animovanou resuscitaci, a který je o chlapci, co se pokusí oživit svého mrtvého psa – Disney tedy byl očekávaně rozhořčen a tyto dva filmíky nepodpořil. Pee – weeho velké dobrodružství (1985) bylo naproti tomu tématem i provedením slabým odvarem, napravil to až i dnešnímu malému dítěti známý týpek z nočních můr – Střihoruký Edward (1990). Před ním to ale stihl ještě „Beetlejuice Beetlejuice Beetlejuice!“ (původně jako miniseriál v animované verzi) v excelentním podání Michaela Keatona, který se vám zjeví se svým zápachem smrti, aby se o rok později převlékl za Batmana (1989), a spolu s Jackem Nicholsonem, co se týče „filmových ksichtů“, bavil lidi dodnes.

Pohádková Noční můra před Vánoci, tedy The Nightmare before Christmas (1993) s tklivými songy, Ed Wood s Johnnym Deppem a Draculou, prorocké Mars útočí (1996) s plejádou známých hvězd, strašidelná Ospalá Díra (The Legend of Sleepy Hollow, 1999) s Ichabodem Crainem (Johnnym Deppem), natočená podle knihy Washingtona Irvinga, publikované v roce 1820.

V roce 2005 to byla například, morbidismem již nikoho nepřekvapující, Mrtvá nevěsta Tima Burtona (Corpse Bride) s Karlíkem a jeho továrnou na čokoládu. To Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street z roku 2007 není žádnou novinkou – na prknech, jež znamenají svět je muzikálově zinscenován po celém světě (V ČR tomu tak bylo v roce 2012), zfilmován byl již v roce 1936, avšak pravda – v etičtějším podání než jak je tomu v rukou Tima Burtona. No a máme tu bizarní Miu Alenku v říši divů (2010), což se dalo čekat, že dříve či později bude Tim fušovat do řemesla klasických pohádek, které okoření cirkusovým kýčem a Johnnym Deppem. Temné stíny (2012) jsou jakýmsi skrytým protestem proti Twillight sáze. Co přijde příště – Předčasný pohřeb? Můžete se Tima zeptat na jeho autogramiádě…

 

Autor: Zuzana Shilla N.