Putování Lednicko-Valtickým areálem

Nevíte-li kam na výlet, vydejte se na jižní Moravu, což je kraj zasvěcený nejen vinařům, ale i turistům. Zejména chráněné území Lednicko-Valtický areál je místem zaslíbeným jak pěším turistům, tak vyznavačům bicyklů. Na kole můžete projet celý areál a vychutnávat si poklidnou atmosféru lužních lesů a vodních ploch.

Lednice

Toto městečko je středem celého areálu, ale také nejčastějším výchozím bodem pro většinu cykloturistů. Místní chloubou je lednický zámek, který je podle statistik nejnavštěvovanějším historickým objektem v ČR hned po pražském hradu a jihočeské Hluboké. Tento architektonický skvost je posazen v zámeckém parku, který je naprostým unikátem. Jen na projití celého parku budete potřebovat nejméně dvě hodiny. Je koncipován tak, že od zámku jej celý přehlédnete a na jeho konci pak stojí známý Minaret. Můžete k němu dojít pěšky nebo na lodičce po řece Dyji, která v parku vytváří různé meandry. Obdivovat můžete nádherné stromy, včetně vzácných cizokrajných dřevin a okrasných keřů. O vybudování areálu se zaloužila knížecí rodina rodu Lichtenštejnů, která si vytkla za cíl vytvořit ve zdejší krajině přírodní ráj doplněný unikátními stavbami. Proto patří celý Lednicko-Valtický areál mezi nejčastější výlety v Česku.

Výlet na kole

Chcete-li vidět co nejvíce, pak je mezi tipy na výlet ideální zvolit okružní trasu, kterou na kole pohodlně zdoláte za jeden den. Na své si přijdou zejména milovníci rovinatých tras, které vedou lužními lesy, různě se kříží, takže můžete podle chuti kdykoliv změnit svůj cíl, ale vždy se snadno dostanete do výchozího bodu v Lednici.

Další zajímavá místa

Součástí areálu jsou některé stavby. Za návštěvu stojí například Janův hrad stojící kousek od Minaretu. Byl vybudován jako romantická napodobenina zříceniny hradu a panstvu sloužil jako lovecký zámeček. Dalšími unikáty jsou chrám Tří Grácií, Apollonův chrám, Kaple svatého Huberta a řada dalších.

Podle názvu areálu jsou jeho součástí i Valtice, kde můžete navštívit zámek působící monumentálním dojmem včetně rozsáhlé zámecké zahrady přímo uprostřed města, které je centrem rozsáhlé vinařské oblasti.