Reference, to je oč tu běží a na čem záleží

Nezaměstnanost je podle posledních statistik stále na svém minimu, což znamená, že nejsou lidé, kteří by obsazovali volná pracovní místa. Zatímco některé firmy aktuální situaci už neustály a zkrachovaly, jiné se stále perou o zaměstnance. Právě zaměstnanci jsou v současné době to, na čem záleží, a zaměstnanci si to ostatně dobře uvědomují. Mnozí lidé se dokonce rozhodli opustit své stávající zaměstnání a rozhodli se jít za lepším, jiní se konečně odhodlali splnit si své sny a jdou za příležitostí, která se jim jindy nenabídla.

V každém případě lze tedy říct, že lidé mění práci nebo že alespoň aktivně si práci hledají, respektive o změně práce alespoň uvažují. Zeptali jsme se jich proto na to, podle čeho si lidé práci vybírají.

Plat není až tak podstatný

Zatímco v minulosti se lidé rozhodovali především podle platu (ostatně není to tak dávno, co se lidé převážně podle platu rozhodovali), dnes už má menší váhu. Důvodem je to, že lidem se dostává už rovnou dobře zaplaceno, firmy si totiž váží schopných pracovníků a chtějí si je co nejdéle udržet.

Hlavní roli při rozhodování tak hrají hlavně benefity, které jsou nabízeny v takových podobách, že jsme o nich dříve ani nesnili, až tak jsou atraktivní a zajímavé. Pokud jste si v minulosti stěžovali na to, že vám firma nepřidá na bydlení nebo na dopravu, dnes přidávají mnohé firmy automaticky. Stejně tak začínají přibývat i zajímavé benefity v podobě příspěvků na knihy, sport nebo třeba v podobě příspěvku na dovolené.

Lidé však kladou důraz i na reference

Mnohdy však ani nejatraktivnější benefity nejsou dostatečně přesvědčující. Ani benefity nezachrání reputaci firmy, která se promítá do hodnocení firem nebo firemních zkušeností, o nichž se hojně píše na internetu. Každá firma by si měla zakládat právě na kladných a pozitivních referencích, protože podle odpovědí respondentů práv reference jsou to, na čem záleží.