Společné finance v domácnosti

Společná domácnost přináší sebou mnoho starostí a povinností, které nemusí řešit single jedinci. Jednou z ožehavých témat každé domácnosti jsou finance a toto peprné téma se probírá častěji, než je zdrávo.

Mít finance na jednom účtu je pohodlnější, přehledné a máte vše více pod kontrolou. Oddělené účty, zase přinášejí více svobody, ale jsou více nákladné a mnohou přinášet krapet chaosu v placení složenek.

Je všeobecně známo, že muži a ženy mají rozdílný postoj k penězům. Většinu výdajů v domácnosti mají pod kontrolou ženy a jen malé procento mužů, může říct, že jsou páni celé domácnosti. Muži naopak od žen, zase dokážou více ušetřit. Celkově je pánské osazenstvo více úspěšné v nakládání s financemi. Například dokážou vytvářet větší finanční rezervu, mají větší přehled o finančních produktech a jejich výhodách či jsou schopni úspěšně investovat.family-money2-ts

Je tedy velmi zvláštní, že v domácnostech co se týče financí, více vládne žena. Přes 74 procent žen má pod kontrolou finance v domácnosti a určují, kdy se půjde nakoupit nový nábytek, kdy se bude investovat do nového auta nebo kam se letos vyrazí na dovolenou.

Za touto idylkou a férovým rozdělením prací se však skrývají hodiny neúprosných bitev a hádek, které ženy a muži mezi sebou vedou. Nedostatečná komunikace stojí za většinou problému při nakládání s penězi. Každý má jinou představu o tom co s vydělanými penězi udělat a v tomto bodě také vznikají hádky. Muž by rád utrácel za své koníčky, žena by raději nechávala vše doma nebo utrácela za společné nákupy.

Nejčastějším řešením tak bývá společné konto, kde jsou potřebné peníze na domácnost a ušetřené peníze se posílají na vlastní účet se kterým muži a ženy nakládají podle své vůle. Důležité je si však říct, že peníze neznamenají všechno a správná komunikace je základem všeho. Pokud tedy chcete mít klidnou domácí pohodu.