Vyhánění satana

Opravdu exorcisté osvobozují lidi posedlé mocí zlých duchů, nebo pouze vítězí nad psychickou chorobou? Exorcismus se vykonává v kostelech za zavřenými dveřmi a málokdo ví, co se doopravdy při vyhánění ďábla děje.

Příběh Robbie Mannheima

posedlý satanemNeustále je zaznamenáváno mnoho událostí posedlosti ďáblem, jedna z nich se týkala i mladého chlapce, o kterém si povíme něco více. Čtrnáctiletý americký chlapec byl nešťastný z úmrtí své tety a na jedné spiritistické seanci se jí snažil kontaktovat. Ještě za jejího života spolu často vyvolávali duchy. Po seanci se chlapec velice změnil, na těle se mu začaly objevovat stopy ran, které vznikly samy, v domě se ozývaly podivné hlasy apd. Rodiče přivedly Robbieho k psychiatrovi, který konstatoval, že chlapec je zdráv na duchu i na těle.

Přesto byli rodiče přesvědčeni, že syn je posedlý ďáblem. Jednoho dne se objevil kněz, který se rozhodl chlapce od ďábla osvobodit. Exorcismus probíhal v nemocnici, kněz zpíval „zbav nás od zlého“, když se Robbie náhle uvolnil z bezpečnostních pásů a začal kněze slepě bít spirálou, kterou vytrhl z postele. Kněze pak museli „sešít“ více než sty stehy.

 

Přísaha mlčení

vyhánění satanaJméno chlapce mělo být utajeno. Ovšem informace o exorcismu se objevily v novinách následující den a příběh inspiroval studenta Blattyho k napsání bestselleru Exorcista. Zkontaktoval se s kněžím, který se ve vymýtání angažoval. Ten však odmítl sdělit podrobnosti, neboť rodině přísahal zachovat tajemství.

Kněz si však psal deník o průběhu vymýtání, jehož kopie se dostala do rukou spisovatele Thomase Allena. Ten se pak dozvěděl některé informace od kněze, který pomáhal vyhánět ďábla z Robbieho duše. Tak se Allen dozvěděl, jak v průběhu měsíce skupina jezuitů prováděla sérii exorcismů v domě chlapcových příbuzných. Příznaky posedlosti se objevovaly v noci, kdy Robbie upadal v šílenství a ničil vše kolem sebe, plival na kněze a nadával jim. Při východu slunce se uklidnil.

 

Válka s ďáblem

satan v násAllanovi se podařilo najít Robbieho jako padesátiletého muže, který má už vlastní děti. Podle spisovatele byl Robbie pouze „nevinnou obětí neovladatelné síly, jejíž kořeny sahají hlouběji než křesťanství.“

Současný katolicismus má ambivalentní vztah k exorcismům, distancuje se od nich, ale zároveň se občas tajně provádějí (údajně Jan Pavel II. vyháněl démona z duše mladé ženy.)

 

Oficiální pohled

AntiktistV r. 1972 byla v Anglii vydána oficiální zpráva o exorcismech, na jejíž tvorbě se podíleli představitelé katolické církve a psychiatři. Možnost uplatnění exorcismu u lidí byla uznána za „velmi pochybnou“. Podle zprávy by ti, kteří se považují za posedlé ďáblem, měli nejprve vyhledat lékaře a ke knězi jít, až když budou mít pocit, že u lékaře neuspěli.