Zelený čaj, zázračný elixír

Zelený čaj a obecně pití čaje zažívá menší boom a jeho výhody se začínají šířit veřejností. Jeho účinky a pozitiva z pravidelného čaje jsou častým sporem vědců. Jedni hají jeho pozitivní účinky, druzí jej zatracují. Tak jako tak je s pitím čaje spojeno mnoho rituálů a tradic. Pojďme se podívat na to proč je podle mnohých odborníků pití zeleného čaje tolik prospěšné.

Hlavní výhodou pití čaje je to, že má v sobě vysoký podíl antioxidantů, takzvané katechiny.

Tyto antioxidanty pomáhají odstraňovat a zbavovat se volných radikálů. Mezi milovníky zeleného čaje se traduje i to, že antioxidanty pomáhají účinně bojovat proti stárnutí. Nehledě na to, že vám dodá dostatek energie, kterou si nebere zpět, jako například káva. Abychom nemluvili jen o pozitivních věcech, tak je potřeba zmínit, že zelený čaj obsahuje i určitou dávku kofeinu, která sice není tak škodlivá jako dávka obsažená v kávě, ale přesto by se mu měli vyhýbat děti a v omezené míře i těhotné ženy.

green-tea

Pokud jste si někdy koupili sypaný zelený čaj, možná jste měli problémy s jeho přípravou nebo vám až tak nechutnal. Pokud si chcete opravdu vychutnat zelený čaj, jeho správná příprava je velmi důležitá. Pokud se vám tedy někdy stalo, že jste měli připravený čaj až moc hořký, možná jste jej zalili příliš horkou vodou.Leaves_of_green_tea Většina zelených čajů se zalévá vodou teplou kolem 80 stupňů Celsia, ale i menší. Další možností je příliš dlouhá doba louhování, ta by neměla překročit dobu dvou minut, neboť pak čaj začíná více hořknout. Pokud si nevíte rady s tím jak čaj připravit, není nic jednoduššího, než se zeptat prodejce. Ten by vám měl poradit jak s výběrem čaje, tak s jeho způsobem přípravy.

Zakoupený čaj, při správném skladování vydrží zhruba půl roku, ale po rozbalení je rozumné ho spotřebovat do dvou měsíců. Na jeden šálek zeleného čaje se váže zhruba dva až tři gramy. Pití zeleného čaje, není pro každého a jeho pití je běh na dlouhou trať. S velmi výraznou chutí se totiž nemusí líbit každému a je potřeba se k tomu propít. Poté co si ho zamilujete už nebudete chtít pít nic jiného.