Sérioví vrazi - Miroslav Stehlík

V dnešním článku se podíváme na zoubek sériového vraha na území naší republiky. V druhém díle bychom se zaměřili na světově známé vrahy a jejich pohnuté osudy. Tak vzhůru do mysli vrahů.

Miroslav Stehlík se narodil 14. června roku 1956 do rodiny s kriminální minulostí a tak již od mala měl nerovné podmínky k normálnímu životu. Otec se často opíjel do němoty a byl několikrát odsouzen za pohlavní zneužívání. Celá rodina, která čítala kromě matky a otce, ještě šest bratrů se může pyšnit velmi bohatou kriminální zkušeností. Jeden z bratrů byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost, další z bratrů spáchal ve 24 letech vraždu, kdy několika bodnými ranami usmrtil sousedku. Zaměřme se, ale zpět na Miroslava Stehlíka. V patnácti letech se pokusil o znásilnění a byl odsouzen na dva roky odnětí svobody s odkladem na tři roky.

1

Během pozorování soudem se přesto dopustil řady trestných činů, převážně vloupání do bytů, vykrádání automobilů a dalším pokusem o znásilnění. V 18 letech tak nastoupil do vězení na sedm let. Podle soudních znalců trpěl Stehlík sexuální deviací a tak byl umístěn na léčení. Nepřizpůsobivé chování ho postupem času dostalo do přísnějších věznic, až byl roku 1981 propuštěn a nastoupil sexuologickou léčbu v Bohnicích.

První vraždu, kterou Stehlík spáchal, byla ještě v době léčení. V té době utekl z ústavní léčby a během noci si všiml ženy, po které žádal pohlavní styk. Během šarvátky ženu zardousil a poté nad ní masturboval. Nůž jí během celé doby strkal do přirození. Po celém incidentu, ji sebral peněženku a vrátil se zpět do Bohnic.utokNaMiroslavuH Během vyšetřování této vraždy se Stehlík dostal na seznam podezřelých, ale díky personálu, který si nevšiml útěku, měl neotřesitelné alibi. Druhou vraždu spáchal několik hodin po propuštění z léčení, přesněji 19. srpna 1983. Opět stejný scénář, jako v předešlé vraždě. Z toho důvodu byl sestaven speciální policejní tým, který měl na starost celou záležitost. O deset dní došlo k dalšímu útoku, který naštěstí napadená žena přežila. Díky svědectví policie získala detailní popis pachatele a byla tak blíže k dopadení.

Osudným dnem pro Stehlíka nastal 1. září. V ten den nahlásila na služebnu Eva.Č znásilnění a vypověděla potřebné detaily. Došlo ke spojení všech případů a všechno nasvědčovalo k tomu, že se jedná o toho samého pachatele. Při pozdějším výslechu si Eva. Č vzpomněla, že jí násilník někoho připomíná.  Vybavila si totiž fotografii sestry ze školních let, kdy její spolužák byl velice podobný útočníkovi. Dotyčný byl právě Miroslav Stehlík. Vyšetřovací skupina ho zadržela a předvedla k výslechu. Nic nezapíral a ke všemu se přiznal. Celkem 17 sexuálních napadení a dvě vloupání do bytu k tomu dokonané vraždy odsoudili Stehlíka k trestu smrti, který byl vykonán 25. února 1986.

Tak skončila éra jednoho z nejhorších sériových vrahů u nás.