Druhy bot pro muže

I muži si potrpí na módu. Zejména pak muži ve vysokém postavení. Do módy se vrací oxfordky nebo derby. Již dlouhou dobu se na trhu drží chelsea boots, loafers nebo boat shoes. O co jde?

Oxfordky

Boty oxfordky existují již několik desítek let. Původně šlo o součást uniformy stejnojmenné univerzity, dnes jsou však známkou vysokého luxusu a perfektní mužovo volbou na schůzku s významným klientem. Jedná se o uzavřené společenské šněrovací boty s typickou zdobnou aplikací. A nezapomeňme, že dress code vyžaduje materiál kůže!

Tkaničky tohoto druhu bot se uvazují do standardních křížků, ovšem můžete se setkat také s alternativami vodorovného šněrování. Co je zajímavé, tak historie oxfordek sahá až do sedmnáctého století k samotnému Ludvíku XIV. Už v této době totiž existovaly pánské boty s vyšším podpatkem, které se rozšířily do celé Evropy i pozdější historie, byť tedy vzhled později dostaly zcela jiný. Primárně se však tyto boty usídlily právě na oxfordské univerzitě, jejich podpatek byl však užší. A vznikly známé oxfordky se čtyřmi znaky – šněrováním, nízkým podpatkem, zdobnými aplikacemi a lemem, který odhaluje kotník.

Dále dělíme oxfordky na:

Chelsea boots (boty pérka), monk shoes a loafers

V současné době není muže ani ženy, kteří by nenosili univerzální a cenově dostupnou obuv, takzvaná „pérka“. Ty mají z každé strany gumovou aplikaci, díky které vám do boty snadněji vklouzne noha. Jsou výborné do společnosti i na denní nošení. Noste je nejlépe na podzim a v zimě.

Monk shoes mají zase svojí typickou přezku a budí více pozornosti ze strany okolí. Loafers zase hledejte u naprostých pohodářů. Jedná se o kožené mokasíny, které se nosí v létě, nejlépe u moře, s kontrastními ponožkami i bez. K dalším semišovým mokasínům pak patří například driving shoes a nezapomeňme i na boat shoes.