Hrdinové Tour de France

tourLetošní 101. Tour de France je již za námi a jako každý rok nám přinesla opravdu krásné cyklistické zážitky. Letošní ročník byl hlavně o hrdinech, kteří se i přes svá zranění snažili v jízdě pokračovat a dosáhnout cíle etapy. Mezi ně patřili i takové hvězdy jako byl Chris Froom nebo Alberto Contador. Oba tito šampióni utrpěly během série pádů zlomeniny končetin. Froom obě ruce a Contador nohu. Ale i přes tato zranění se nažili etapu dojet, avšak ani jednomu se to nepodařilo.

Tour však byla svědkem mnohých neuvěřitelných výkonů, nad kterými někdy přestává rozum stát i v minulosti. A my se právě na jejich aktéry podíváme o něco blíže.

faber Francois Faber: Tento francouzský jezdec měl trochu neštěstí ve štěstí. Při jednom z ročníku, přesněji v roce 1909 ho dvakrát z kola sfoukl silný vítr a jednou tohoto borce dokonce srazil kůň. On se však vždy vzchopil, nasedl na kolo a vyhrál etapu.

Paul Duboc: Tomuto závodníkovi se stala opravu nevídaná věc. V jedné etapě na ročníku Tour v roce 1911, vedl před celým pelotonem o osm minut. Jeho tělo však obrovský fyzický nápor nevydrželo a Duboc zkolaboval a upadl do bezvědomí. V té době nebylo povoleno pomáhat dalšímu jezdci a proto Duboc v takovémto stavu ležel na trati další hodinu. Poté se zmátořil, nasedl na kolo a etapu dokončil dokonce na 21. místě.help

Francisco Capedo: Tour má na svém kontě bohužel i mnoho úmrtí. Tento nadějný cyklista měl při sjezdu z pohoří v roce 1935 opravdu smůlu. Praskla mu totiž přední galuska. Díky tomu vylétl ze silnice a zřítil se ze srázu. Dlouhou pak ležel se zraněními v oné propasti. Po převozu do nemocnice zemřel. Jednalo se o první smrtelné zranění na Tour.

wim kolo
Wim van Est: Tento muž taktéž zažil pád do propasti na Tour. Jeho příběh je nazýván zázrak z Aubisque. O zázrak jde proto, že ona propast byla hluboká 300 metrů a Wim pád přežil. Asi po 60 metrech letu ho spasila vystouplá římsa, na které se zachytil o stromky. Zpátky na silnici byl vytažen za pomocí lana, které bylo vytvořeno z galusek. Wim chtěl pokračovat v etapě, ale byl raději převezen do nemocnice, kde zjistili že si, jako by zázrakem, nic nezlomil.