Nový vztah – kdy ho zveřejnit na sociálních sítích?

Jste spolu už několik týdnů a vy už se nemůžete dočkat, až si na Facebooku nebo Twitteru označíte svého přítele či přítelkyni jako toho nejbáječnějšího partnera na světě? Nespěchejte s tím. Sociální sítě mohou do vašeho vztahu vnést také zbytečnou žárlivost. Nevěříte?

Internetové prostředí ovlivňuje vztahy mezi lidmi stále více. Tyto změny samozřejmě nezůstaly stranou vědeckého zájmu. Velmi pěknou studii na toto téma publikoval americký terapeut Ian Kerner. Objektem jeho výzkumu byly američtí vysokoškoláci s profilem na Facebooku. Jeho závěry lze ale bez problémů aplikovat i na jiné sociální sítě.

Internet neví, co je tajemství

Jedním z důležitých aspektů úspěšně se rozvíjejícího vztahu je postupné poznávání se. Jestliže dostanete všechny informace o tom druhém naservírované na stříbrném podnose, přijdete o výrazný moment překvapení. Proč byste si večer povídali o tom, jaký jste měli den, když už jste se všechno podstatné dozvěděli online? Partnery by měl od sebe oddělovat alespoň tenký závoj tajemna a nepředvídatelnosti, jinak si navzájem brzy zevšední, nebo si hezké seznamování zbytečně zkrátí, případně pokazí.

Z uvedeného průzkumu také vyplynulo, že 57 % lidí si prověřuje svého budoucího partnera na Facebooku a 26 % jeho jméno jednoduše zadá do oblíbeného vyhledávače. Na pomalé odkrývání soukromí při společných schůzkách prý nemají čas.

Nebezpečná žárlivost v počátku vztahu

Odhalené soukromí také poskytuje více příležitostí k žárlivosti. Konflikt může vyvolat i neznámý člověk přidaný do přátel. Není bez zajímavosti, že častěji první krok v převedení vztahu do internetové podoby učiní muži. A také oni se častěji přiznávají k tomu, že svou partnerku přes internet tak trochu špehují. Nejčastěji porovnávají zveřejněné statusy s tím, co jim partnerka řekla a někteří také v nestřeženém okamžiku procházejí příchozí zprávy. Celých 10 % mužů přiznalo, že je pro ně problém se špehováním přes sociální sítě přestat. Ke stejnému prohřešku se ale přiznalo jen 6 % žen.

Nejen seznámení, ale i rozchod dnes on-line

Není to tak dávno, kdy byl rozchod přes odeslaný dopis považován za nepřípustný a vulgární. Dnes není pro 36 % Američanů problém oznámit ukončení vztahu jednoduchou změnou statusu na internetu. A co víc, 48 % lidí také přiznává, že svého ex-partnera kontroluje na internetu ještě dlouhou dobu po rozchodu.

A kdy je tedy ta správná doba pro společné sdílení internetového světa? Odpověď není zcela jednoznačná, ale rozhodně to není prvních šest měsíců, a dokonce ani první rok vašeho vztahu. A jestliže na vás partner se zveřejněním vztahu příliš tlačí, může to posloužit jako varování. Možná i on patří k lidem, kteří by vás na internetu nejraději sledovali 24 hodin denně.