Jak na whisky

Na to jaká značka whisky je nejlepší a jak správně se má pít je otázka, kterou vám přímo odpoví málo kdo. Na trhu je několik set druhů značek a způsobu jak pít whisky. Nečekejte tedy nikdy odpověď, která vám přesně řekne jak správně pít whisky a která značka na světě je ta nejlepší.

Přesný druh značky, který bychom měli pít nelze určit, neboť každému chutná něco jiného. Nemá tedy smysl se nutit do pití skotské single malt jenom proto, že je to trend nebo to pije i váš šéf. To samé je i spojeno s porovnáváním různých druhů značky a tvrzením, že ona whisky je lepší než tato. Vše tedy jen závisí na chuťových pohárcích pijáka.whisky kol Těžko tedy můžete hodnotit jednotlivé druhy whisky natož je hodnotit i podle ceny a dle jakéhosi žebříčku oblíbenosti. Chvála bohu tedy výrobcům, že se stále drží různých druhů whisky, které svou vůní a chutí mohou oslovit širokou obec milovníků tohoto nápoje. Můžeme jen doufat, že nevznikne euro whisky, která by byla speciálně vyvinuta, aby uspokojila všechny napříč širokým spektrem. Takže každý má možnost najít si tu svoji značku, která mu bude chutnat a nejvíce vyhovovat. Musíte se zkrátka k té své značce propít, a nebo klidně můžete být přelétavým kolibříkem a ochutnávat vždy více druhů.

Stejně tak se nedá přesně určit jak whisky pít, i když je několik zásad, které se dodržují. Nejčastějším doporučením je teplota whisky ustálená na pokojovou teplotu. Dalším doporučením, které už má své zastánce i odpůrce je žádné ředění ať už nápojem, vodou nebo ledem. Dále bychom neměli whisky ve sklenici moc kroužit, aby následně uvolněné aroma nebylo příliš intenzivní a to nezkazilo celý dojem z whisky. Whisky se pije pomalu a vychutnává se kompletně celý obsah vůně a chutě. Nesmíme tedy zapomínat ani na takzvaný ocásek. S prvním douškem si dejte na čas a dlouze jej poválejte pod jazykem, neboť se tak nejlépe vychutná síla a aroma. Pokud se vám zda whisky příliš silná, je zde možnost ji mírně naředit. Ovšem ředíme pouze vlažnou vodou, ta nezničí chuť whisky a naopak je schopna umocnit její kvality, ale i zde se doporučuje vybírat kvalitní vodu a například voda z kohoutku se nedoporučuje, neboť je zde příliš vysoký obsah chlóru.

whisky_and_cigar_by_jables

Z čeho vlastně pít whisky? Stejně jako u vín má i whisky svá pravidla v podobě správného výběru sklenek. Nejčastější typ je válcová sklenka neboli tumbler, která se hodí více na běžné popíjení, ale ne k ochutnávání. Valná většina odborníku, ale doporučuje sklenky podobné koňakovým a proti tumbleru mají více zaoblený a uzavřený tvar ve kterém vynikne více aroma. Opět je to, ale věda, která je spíše založena na každém z nás, jak nám vše vyhovuje.

Pití whisky tedy není o moc jednoduší než pití vína. Přesto by to měla být zábava a tak se nebojte občas slevit z nároku v podobě špatného výběru skleniček. Hlava se za to neseká a užívejte si skvělou chuť jednoho z nejlepších nápojů na světě.