Kluci a holky z Dallasu

Varovný „Dallas Buyers Club“ (my zase musíme mít svůj vlastní, atypický, nedohledatelný a počeštěný název – „Klub poslední naděje“) je snad parodií na seriál „Dallas“. Tím nechci vznášet do tohoto filmu (kdo neviděl, v hlavní roli je zde HIV a AIDS) nesnesitelnou lehkost bytí, ač jí vlastně tento snímek je.

dallassZa svou promiskuitu, tak jako hrdinové „pravěkého“ seriálu „Dallas“, kde rajtoval každý s každým, i zde někdo doplatil. Byl to Matthew McConaughey a Jared Leto, a byť se vskutku nejednalo o potrestání ve smyslu zjevem usvědčených nemanželských dětí a tomu následujícímu rozpadu ropné společnosti a rozkmotření rodiny, či jiných eskapád zámožných „cowboyských bohatýrů“, protože seriálový „Dallas“ ještě netušil, co přibližně ve stejnou dobu prováděl „zlatoglóbový“ Matthew McConaughey s „aidsovýma holkama“, i přesto by postavy realistického „Dallasu“ (natočeného v upřímném roce 2000 a dále) trpěly minimálně incestní degradací z druhého kolene.

dallasssDost legrace, je pravda, že HIV/AIDS pozitivnímu člověku už nic moc jiného nezbývá, ovšem to řekl i lékař hlavnímu hrdinovi v tomto snímku, natočeném podle skutečnosti, a i přesto se na Oscara nominovaný, „Matthew McConaughey“ dožil namísto třiceti dní – dalších sedmi let, během kterých bojoval za zlegalizování medikamentů, tišících projevy této nemoci. Po určitou chvíli mu byl pomocníkem hermafrodit Jared Leto (frontman kapely „30 Seconds to Mars“, kteří se 30. června chystají vystoupit v Praze), ženská či chlap, každopádně slušivý tak či onak.

dallassssOba herci pro svou roli museli shodit nějaké to kilo, u McConaugheyho se píše až o třiceti kilech, u vegetariána Leta by tolik ztracených kil nebylo slučitelné s jeho životem, ovšem se ztrátou či přibýváním váhy v krátkém časovém úseku, nemá Jared Leto žádné problémy.

Pro roli narkomana ve filmu „Requiem za sen“ zhubl necelých deset kilo, aby později jako Mark David Chapman ve filmu „Zavraždění Johna Lennona“ prezentoval své faldíky s třiceti kily navíc. Ovšem až podvýživa ve filmu „Klub poslední naděje“ mu vynesla Zlatý glóbus a první nominaci na Oscara. To už stojí za to si zahrávat se zdravím, ne?

Autor: Zuzana Shilla N.