Muži a deprese

Když muž řekne, že má deprese, je to ve společnosti vnímáno jako slabost. Alespoň tak to bagatelizují předsudky, které kolují mezi lidmi. Jenže i mužů se projevuje tato nemoc, kterou není radno podceňovat. Ztráta soustředění, špatné spaní, agrese či vyšší míra konzumace alkoholu, to je jen menší výčet všech příznaků, které muž může mít, pokud trpí depresí.

Podle lékařů trpí depresí mnohem častěji ženy než muži. Jenže to může být dané tím, že ženy častěji navštěvují se svými problémy lékaře. Zatímco muži nechávají vše dlouhou dobu u ledu. Dalším důvodem může být i věk, kdy se deprese projeví. Muži totiž častěji trpí depresí kolem čtyřicátého věku, u žen to bývá kolem dvaceti a třiceti.

Hlavním problémem s depresí u mužů je to, že společnost považuje mluvení o mužských emocích jako něco špatného. Muž je silný a nezdolný. Smutek, úzkost či melancholie představuje slabost a nepřípustné chování k pánu tvorstva. Emoční stránka deprese je všeobecně známa. O čem se však tolik nemluví, jsou tělesné symptomy. Právě jednou z častých příčin je neustála únava a špatný spánek.scared

Existují však příznaky, které jsou podobné u žen i mužů. Patří k nim právě již zmíněné pocity úzkosti, smutku a osamění. Jako bonus pak dostanete slušnou dávku únavy a nekvalitního spánku. Není se tedy čemu divit, že muž trpící depresí leží často v posteli a baví se nic neděláním. Díky depresi totiž ztratí veškerý zájem o aktivity či koníček. Začne se přejídat nebo naopak ztratí chuť k jídlu.

Pozor si dávejte i na podrážděné chování, pokles libida a rizikové činnosti. Muži se totiž pod záštitou deprese vrhají bezhlavě do všech adrenalinových aktivit, hazardu či promiskuity.

Deprese není jen špatná nálada, která přijde a zase odejde. Jedná se o onemocnění, které vám může kompletně změnit život. Nemluvě o smutných koncích, které končí sebevraždou. Včasné rozpoznání deprese a vyhledání odborné pomoci, vám může zachránit život. Nebojte se svěřit se či mluvit o svých problémech. Mužské chování nespočívá ve skrývání problémů, ale postavení se jim čelem.